Musik / klaver solo

Animal universe


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Indhold

Seneste udgave, musik (cd)

Grævlingen = The badger

Anders Koppel

Edderkop = Spider

Anders Nordentoft

Flodhest = Hippopotamus

John Frandsen (f. 1956)

Frø = Frog

Peter Bruun (f. 1968)

Sæl = Seal

Eva Noer Kondrup

Kamæleonvariationer = Chameleon variations

Anders Brødsgaard

Skildpadden drømmer, - hvad? = The tortoise dreams, - what?

Birgitte Alsted

Loxodóntula ("Lille elefant")

Andy Pape

Trækfuglen = The migratory bird

Karsten Fundal

Den persiske gepard = The Persian gepard

Amir Mahyar Tafreshipour (f. 1974)

Spillopper ("Tommelloppetot")

Mogens Christensen (f. 1955)

Sandløberen = The sanderling

Erik Ørum von Spreckelsen


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (5)


gregersdh.dk

d. 28. apr. 2021

af

af

Gregers Dirckinck-Holmfeld

d. 28. apr. 2021

"Øjne glor på os fra coveret ... Pianisten Christina Bjørkøe ... har bedt tolv danske komponister om at skrive nogle korte små dyreportrætter ... Det er musik, det er kompositioner, men kors, hvor man ser de forskellige kræ for sig, næsten også kan lugte dem ... Og nu fremtryller hun mylderet af småstykker på cd med sit formidable klaverspil. Kalder det hele for etuder ... De tolv komponister går til sagen med spøjst humør, nogle forsigtigt, andre udspekuleret, spekulativt eller beregnende. Eller forført af det lyksalige dyr, de ser for sig ... Det er blevet et festligt karneval".


Kristeligt dagblad

d. 17. maj 2021

af

af

Peter Dürrfeld

d. 17. maj 2021

"På en ny cd fra Dacapo med titlen "Animal Universe" spiller den danske pianist Christina Bjørkøe 12 klaveretuder, hun selv har bestilt hos 12 nutidige danske komponister. De er alle forbundet med forskellige dyr ... Vi bliver præsenteret for dyr som grævlingen (komponeret af Anders Koppel), edderkoppen (Anders Nordentoft), flodhesten (John Frandsen) ... alt sammen ganske fornøjeligt og varieret, og projektet, der selvsagt er en verdenspremiere, lykkes stort set glimrende ... En fantasifuld og anderledes udgivelse".


Politiken

d. 29. apr. 2021

af

af

Thomas Michelsen

d. 29. apr. 2021

"Pianisten Christina Bjørkøe har fået 12 komponister til at skrive stykker om dyr ... på hendes nye album (...) møder man alt fra en grævling, der tydeligvis er vild med jazzet musik af George Gershwin, til en sæl, der glider impressionistisk gennem vandet ... 'Animal Universe' er en samling af ny dansk klavermusik til alle, der har lyst (...) Det er et musikalsk børneværelse for voksne, Christina Bjørkøe har fået skabt, og det er hyggeligt at være derinde sammen med hende og de 12 meget forskellige komponister ... Noget af musikken er ikke ligefrem epokegørende. Men rigtig meget er rigtig godt, og Christina Bjørkøe spiller det hele med sin sædvanlige omsorgsfulde og varme klaverekspertise".


BBC music magazine

2021 September

af

af

Jeremy Pound

2021 September

"Twelve different beasts are depicted in specially commissioned three-movement suites by contemporary composers, ranging from Mogens Christensen's fleas to John Frandsen's surprisingly sprightly hippo. All told, it's great fun".


Klassisk

2021, nr. 61

af

af

Andrew Mellor

2021, nr. 61

"Det ydmyge etude-format har frustreret musikstuderende og kedet publikum i årtier ... Christina Bjørkøe ... har fundet en sjov løsning på problemet, da hun har bedt tolv danske komponister om at skrive etuder inspirereret af forskellige dyr ... En musikalsk tur i zoo, som vil få lytteren til at trække på smilebåndet ... På mirakuløs vis hænger alle etuderne sammen som et enkelt værk under Bjørkøes hoppende, glidende og galopperende fingerspil".