Bøger / faglitteratur for børn

Båndvævning. Bind 1

Bind 1 af Båndvævning

Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Bl. a. om mønstervirkning, trendberegning, tegning af egne mønstre, forskellige aflukningsformer, samt arbejdsgang og -tegning til selvfremstilling af en væv.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Inge Juhl (børn)

d. 18. dec. 2018

Bind 1 er en ny og forbedret udgave af en bog med samme titel, der udkom på Gyldendal i 1980. Den gennemgår meget enkelt og instruktivt hvordan man væver på en båndvæv samt hvorledes man selvkan fremstille væven. Forbedringen består i arbejdsbeskrivelser til en bedre væv, rettelse af meningsforstyrrende fejl, uddybende forklaringer og tilførsel af fotografier. Den gamle udgave børderfor kasseres. Bind 2, der hedder op-pluk gennemgår teknikken i mønstervævning i 4 sværhedsgrader. Ved hjælp af talrige tegninger og fotos illustreres teknikken meget instruktivt og hæfterne kanbruges fra ca. 10 år med hjælp og uden grænser opefter. Begge hæfter indeholder forfatterens kildemateriale og henviser f.eks. ikke til litteratur om båndvævning med vævespjæld. Der findes ikkeandre bøger på dansk om vævning på båndvæv.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ingrid Jensen (skole)

d. 18. dec. 2018

Båndvævning 1 er først og fremmest en instruktionsbog i at benytte en speciel båndvæv, som forfatteren har designet og forbedret efter amerikansk model. Væven kan købes hos forlaget, men detforeslås at lave den i sløjd, hvilket medfører 4 sider arbejdstegninger og vejledning sidst i bogen. - Se i øvrigt »Sløjd«, nr. 5/1983, der har et eksempel på, hvordan man fagsamarbejder isløjd/hdg. i en 5. klasse med denne væv og båndvævning som opgaver. - Bogen er en revideret udg. af »Sådan laver du bånd - Båndvævning« fra 1980, som dog stadig kan bruges. - Bind 2 er envidereudvikling af væveteknikken fra bd. 1, der kun medtager enkle mønstre som længdestriber og tværstriber, samt tern. Her kan man lære at lave sine egne mønstre i oppluk, d.v.s. det ophævedemotiv, og der undervises i teknikken i flere sværhedsgrader. Men så vidt når man næppe i 5. klasse. Men 6.-7., hvis tiden tillader! - Begge bøger udmærker sig ved en kort, klar og grundigbeskrivelse af hver enkelt funktion ibåndvævning, støttet af mange, hvoraf en del tofarvede, tegninger og enkelte fotos. Efter lidt hjælp vil de store børn også kunne bruge mønsterbogen (bd. 2) påegen hånd. Med sine mange flotte mønstre har den bred faglig interesse.