Bøger / skønlitteratur for børn / pegebøger

Baby elsker ord : en bog med flapper

Del 1 af Baby elsker

Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Lær nye ord og gæt, hvad der gemmer sig bag flapperne. Pegebog med flapper for børn fra 1 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 15. maj 2026

af

af

Line Hoffgaard

d. 15. maj 2026

Lær nye ord og gæt, hvad der gemmer sig bag flapperne. Pegebog med flapper for børn fra 1 år.

Fire pegebøger med flapper. "Ord" handler om hund, bil, blomst, sko, kat og baby. En sætning starter på den ene side af opslaget og afsluttes med ordet gemt bag flappen. Det samme gør sig gældende for "Dyr", som viser hvalpe, pingvinunger, griseunger, tigerunger og killinger og viser de voksne dyr bag flappen. Lær om rød, orange, grøn, blå og lilla i "Farver", der viser forskellige ting og dyr. I "Maskiner" handler det om brandbil, tog, skib, flyvemaskine, raket og isbil. Der er et spørgsmål på det ene opslag og svaret gemmer sig bag flappen. "Dyr", "Maskiner" og "Ord" er tidligere udkommet på et andet forlag.

Søde, solide papbøger i klare farver til sprogstimulering, der samtidig styrker iagttagelsesevnen og finmotorikken. Der er én stor flap på hvert opslag. Bogen "Maskiner" handler udelukkende om transportmidler og ikke om andre typer maskiner. Bøgerne visuelle udtryk med bølget kant og fremhævede motiver på forsiden er fine og iøjnefaldende. Anbefales fra ca. 18 måneder og op til 3 år.

Der er udgives mange lignende pegebøger, men der er også kontinuerligt behov for supplering på bibliotekerne. Lignende bøger til sprogstimulering er fx BondegårdsdyrJeg lærer ord om farverMin første billedordbog fra min hverdag, Jeg lærer ord om farver og Min første billedordbog fra min hverdagDer er udgives mange lignende pegebøger, men der er også kontinuerligt behov for supplering på bibliotekerne. Lignende bøger til sprogstimulering er fx Bondegårdsdyr, og Min første billedordbog fra min hverdagDer er udgives mange lignende pegebøger, men der er også kontinuerligt behov for supplering på bibliotekerne. Lignende bøger til sprogstimulering er fx Bondegårdsdyr, Jeg lærer ord om farver og .


Bibliotekernes vurdering

d. 17. juli 2020

af

af

Kirstine Louise Grøngaard

d. 17. juli 2020

Til højtlæsning for 1-2-årige er her to nuttede papbøger om ord og maskiner.

I "Baby elsker ord" skal barnet hjælpe med at gætte ord bag flapperne. Fx. "Bilen dytter ad...lastbilen" og "I blomsten sidder.... en mariehøne". I "Baby elsker maskiner" skal barnet gætte hvilken maskine der gemmer sig bag flappen. Begge bøger indeholder seks opslag og er illustreret med farver og både dyr og maskiner har ansigter.

To solide papbøger i klare farver med flapper i et format som gør dem velegnet til små hænder. Forsiderne er prydet af fire nuttede illustrationer og flapperne vil tiltale de mindste børn. Bøgerne kan bruges til ordindlæring og sprogstimulering.

Det passer perfekt - ordPå farten og På farten handler også om at finde ord og maskinerDet passer perfekt - ord og handler også om at finde ord og maskiner.