Bøger / faglitteratur

Bomber over Danmark : vestallierede luftangreb under 2. verdenskrig


Beskrivelse


Bomber over Danmark er beretningen om dramaet i det danske luftrum under 2. Verdenskrig, hvor mere end 1.500 allierede flyvere omkom. Engelske, amerikanske og canadiske piloter, navigatører og skytter kæmpede en kamp, der i stort omfang er glemt i den kollektive erindring om 1940-1945. Kendte og ukendte flytogter, luftslag og bombninger oprulles og sættes ind i krigens overordnede militære og politiske sammenhæng fra luftkrigen over Aalborg i foråret og sommeren 1940 til den vellykkede bombning af Shellhuset og det samtidige tragiske fejlagtige bombardement af den franske Skole i marts 1945. Bogen giver mulighed for at finde ud af, hvad der udspandt sig i luften over de danske byer og egne og sætter de lokale begivenheder ind i en større sammenhæng.

Indhold

Seneste udgave,

Side 129-130: Fyn med Beldringe, Bogense, Holev og Marslev ; Side 138-146: Et strategisk angreb ved Nyborg ; Side 505-540: Husmandsskolen den 17. april 1945


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (6)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. sep. 2012

af

af

Lars Ovesen

d. 24. sep. 2012

Denne titel er meget velegnet for læseren med interesse eller nysgerrighed omkring bombninger over Danmark under 2. verdenskrig. Endvidere kan den opgaveskrivende låner får stor gavn af bogen.

Det er en dokumentarisk bog, der beskriver de allieredes bombetogter over Danmark under 2. verdenskrig. Bogen er en revideret og bearbejdet genudgivelse af titlen Vestallierede luftangreb i Danmark under 2. verdenskrig der udkom i 1988. De tre forfattere der står bag, har virkeligt lavet deres research ned til mindste detalje, hvilket tydeligt mærkes og fornemmes. Som læser kan bogen læses på flere forskellige måder, som flyentuiast, som drengebogsspænding eller som historisk kendsgerning. Selve bogen er en ordentlig moppedreng på ikke mindre end 864 sider, der er udgivet som hardback kvalitet, med rigtig mange fotos.

Luftangreb over Danmark er før blevet beskrevet i flere titler fx Skudt ned over Danmark : 1949-45 : allierede flyvere satte livet på spil for vores frihed, 1998. Som jeg er inde på i beskrivelsen, så er dette en revideret og bearbejdet genudgivelse. Denne udgave er en smule kortere, og et udførligt engelsk resumé er undladt. Jeg mener dog stadig, at dette er en bog der er værd at investere i.

En meget spændende bog, der har en ufattelig detaljerigdom, og som fortæller en spændende historie. Jeg kan kun give bogen mine varmeste anbefalinger, og spår den nogle flotte udlån.


Kristeligt dagblad

d. 22. nov. 2012

af

af

Aage Trommer

d. 22. nov. 2012


Weekendavisen

d. 26. okt. 2012

af

af

Claus Bundgaard Christensen

d. 26. okt. 2012


Sønderjysk månedsskrift

2013, nr. 8

af

af

Kf

2013, nr. 8


Flyvehistorisk tidsskrift

2013, nr. 1

af

af

Bjørn Hartmann-Madsen

2013, nr. 1