Bøger / faglitteratur / biografier

Bruce Springsteen : en biografi


Beskrivelse


Spændende og vidende biografi om "The Boss", hvor forfatteren fortæller om begivenheder fra den populære sangers liv, og på en meget informativ måde, sætter dem ind i kontekst med de mange albums. For både nye og gamle fans.

Indhold

Seneste udgave,

Empty sky

My hometown : 1949-1968 - The Castiles

Working on the highway : 1968-1972 - Earth og kontrakt med Columbia

My best was never good enough : 1972-1974 - fra Greetings from Asbury Park, N.J. til The wild, the innocent & The E Street shuffle

The promised land : 1975 - Born to run - gennembruddet

Dead man walking : 1975-1978 - retssagen med Mike Appel og Darkness on the edge of town

Independence day : 1979-1981 - fra The river til Nebraska

Glory days : 1982-1984 - fra Nebraska til Born in the U.S.A.

Growin' up : 1984-1988 - Efter Born in the U.S.A. til Tunnel of love

She's the one : 1988-1992 - fra Tunnel of love-turnéen til Human touch/Lucky town


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (6)


Bibliotekernes vurdering

d. 21. maj 2012

af

af

Steffen Gordon Nielsen

d. 21. maj 2012

Til den store skare af Springsteen fans. Fin forside/omslagstekst som sælger bogen godt. Solid hardback.

Festival aktuelle Springsteen er et kæmpe ikon, og det er derfor på tide at der udkommer et større dansksproget værk om musikeren. Jørgensen har tidligere udgivet bøger om andre store rockkoryfæer som fx McCartney (2007) og Elvis (2003), og hans nye bog adskiller sig ikke rigtigt fra disses opbygning. Sobert og grundigt får vi præsenteret obligatoriske data, såsom opvæksten i New Jersey, striden med manageren, livet som rockstjerne, og den store succes med pladerne. Jørgensen har tydeligvis en meget stor viden om musikeren, men det ændrer ikke på at sproget virker lidt tørt, og giver mindelse om en studieopgave (det hjælper heller ikke at den er helt uden billeder). Biografien er helt klart bedst når Jørgensen forlader kilderne, som når han fx fortæller om begivenheder fra sangerens liv og sætter dem ind i musikkens kontekst, eller analyserer nogle af hans helt store sange. Så er det virkeligt dybt interessant læsning. Med diskografi, samt liste over kildemateriale.

Supplerer godt den fremragende og velillustrerede På turné med Bruce Springsteen, 2007, der som titlen indikerer, fokuserer på koncerterne. Derudover findes en lille biografi Bruce Springsteen af Ultima Pedersen, 1991, som vel efterhånden har udtjent sin værnepligt.

Velkomponeret og up to date biografi om en af rockens helt store ikoner, som giver én lyst til at finde skiverne med "The Boss" frem igen.


Bibliotekernes vurdering

d. 5. dec. 2025

af

af

Steffen Gordon Nielsen

d. 5. dec. 2025

Spændende og vidende biografi om "The Boss", hvor forfatteren fortæller om begivenheder fra den populære sangers liv, og på en meget informativ måde, sætter dem ind i kontekst med de mange albums. For både nye og gamle fans.

Karsten Jørgensen, har tidligere forfattet musikbiografier om kunstnere lige fra Taylor Swift til John Lennon, og nu er tiden kommet til en opdatering af hans Bruce Springsteen biografi, fra 2012. I bogen gennemgår Jørgensen kronologisk Springsteens liv og karriere, lige fra han som teenager debuterede i gruppen "The Castiles", til kæmpe succes og ikonstatus med plader som "The River" og "Born in the USA". Vi hører om begivenheder fra Springsteens liv, men det primære fokus er på udgivelserne, som Jørgensen analyserer og perspektiverer til episoder fra Springsteens eget liv, som fx hans skilsmisse og saxofonisten Clarence Clemons død. Med diskografi, og liste over kildemateriale.

Generelt er der tale om en velkomponeret og letlæselig biografi, hvor man tydeligt mærker forfatterens viden og kærlighed til Springsteen. Føles af og til lidt for opremsende og man savner fotografier til at understøtte teksten.

I forhold til tidligere udgaver er indholdet stor set identisk, bortset fra at der er tilføjet ca. 60 sider som dækker perioden 2012-2025, hvor forfatteren kommer bl.a. kommer ind på Springsteens politiske engagement og udgivelsen af selvbiografien Born to run.


Berlingske tidende

d. 16. juni 2012

af

af

Lars Rix

d. 16. juni 2012


Politiken

d. 7. juli 2012

af

af

Simon Lund

d. 7. juli 2012