Calles far er flyttet hjem fra Norge. Han vil gerne være tæt på Calle og være en del af hans liv. Han vil også med Calle til motocross. Det er han bare ikke særlig god til. For børn fra 8 år.
I serien "Calle" om drengen Calle, der går til motocross sammen med sine bedste venner, kommer her to nye titler, hvor vi følger Calle og vennernes oplevelser på crossbanen. Bøgerne har lix 11 og fortælles via kapitler af en side og evt. en tegnet illustration.
Det er to gode bøger, som børn med benzin i blodet nemt kan relatere til og vil være glade for at læse. De vil også være gode læseoplevelser for børn på mellemtrinnet med læsevanskeligheder. De korte kapitler er meget overkommelige at læse og lette at forstå. Illustrationerne støtter læsningen godt og tilfører mange detaljer til historien.
MotocrossRolex Jensen giver den gas er ikke et emne, der udgives mange bøger om for børn. Men man kan vælge fagbogen eller den sjove bog Rolex Jensen giver den gas om markræsMotocross er ikke et emne, der udgives mange bøger om for børn. Men man kan vælge fagbogen Motocross eller den sjove bog om markræs.