Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Dæmonsitter


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


En aften så jeg Mona spise en edderkop. Hun proppede den i munden - bare sådan lige. Nu vidste jeg, at Mona var anderledes. Hun var også ond. Ikke som pigerne i skolegården. Nej, hun var seriøst ond.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 26. okt. 2015

af

af

Inge Lykke

d. 26. okt. 2015

På den gade, hvor Betty bor, bruger man en babysitter, som hedder Mona. En ikke helt almindelig babysitter. Mona kan lægge sin hånd på en tændt kogeplade uden at blinke, og hendes stemme er dyb og lyder som en frygtelig knurren. Til børn på 8-10 år.

Betty løfter langsomt sløret for, hvad der skete med den babysitter, som indtil fornylig plagede livet af børnene i kvarteret. Babysitter Mona var anderledes. Hun lugtede af brændt kød, hendes hud var nærmest rød, hun spiste edderkopper og ud af hendes røde hår, stak to sorte horn. Det blev værre og værre med Mona. En dag havde hun fået lange fingre og tykke sorte klør i stedet for en bleg hånd. Bogen er den syvende og sidste i serien "Gys i pyjamas". Bøgerne kan læses selvstændigt. Der er en del luft mellem linjerne i teksten. Bogen har lix 21. Illustrationerne er sorte tuschtegninger, som viser hvad der sker i teksten. Der er stort set tegninger på alle sider i bogen.

Hverken Mona eller Betty er særlig sympatiske. De er virkelig slemme overfor hinanden. Bogen er bygget op om grove drillerier og virker ikke så gysende, som andre titler i serien.

I samme serie findes fx Fanget i spejletHjælp! Min bror er en zombie! og Hjælp! Min bror er en zombie!. Disse to titler giver nogle gode gysI samme serie findes fx Fanget i spejlet og . Disse to titler giver nogle gode gys.