Film / nonfiktion / dokumentarfilm

Dansen med Monica


Beskrivelse


Monica fra Colombia har fotograferet og filmet scener fra sit liv gennem 25 år som prostitueret. Hun fortæller i ord og billeder om en barndom og ungdom præget af misbrug, voldtægter og ensomhed og om kampen for at tjene penge nok til diverse bagmænd.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 3. aug. 2017

af

af

Christine Christensen

d. 3. aug. 2017

Colombianske Monica har arbejdet som prostitueret en stor del af sit liv. Denne dokumentarfilm beskriver hendes hverdag og de gange hun er blevet solgt til grådige bagmænd. For et publikum, der holder af samfundsdebatterende film.

Monica har fotograferet og filmet gennem det meste af sit liv. Denne film inddrager materiale fra hendes 25 år som prostitueret og fortæller i ord og billeder om en barndom og ungdom præget af misbrug, voldtægter og ensomhed og om kampen for at tjene penge nok til diverse bagmænd. Filmen viser med al tydelighed, hvad livet som prostitueret har betydet for Monicas personlighed, hvordan arbejdet har ændret hende og om de ofre hun har måttet give for at overleve i et brutalt og kynisk miljø.

Et tragisk og forstemmende billede af en ung prostitueret kvindes hverdag, hvor kyniske bagmænd høster frugten af tvang og seksuelle overgreb. Et på mange måder trist portræt af en familie, hvor fortielser og destruktive seksuelle mønstre præger relationen mellem mor og datter og sætter deres ødelæggende spor igennem hele Monicas liv.

Anja Dalhoff har i tidligere film beskæftiget sig med samme emne; TraffickerWhen the moon is dark om unge piger, der handles til prostitution og selv bliver bagmænd. When the moon is dark (dansk titel: Når månen er sort) og opfølgeren "Et liv efter trafficking", handler om to unge kvinder, der tvinges til prostitution i KøbenhavnAnja Dalhoff har i tidligere film beskæftiget sig med samme emne; Trafficker om unge piger, der handles til prostitution og selv bliver bagmænd. (dansk titel: Når månen er sort) og opfølgeren "Et liv efter trafficking", handler om to unge kvinder, der tvinges til prostitution i København.