Bøger / skønlitteratur til børn / billedbøger

Den fantastiske bogslugerdreng


Beskrivelse


Billedbog. Henrik elskede bøger. Men ikke helt som andre børn, nej, han spiste dem. Det blev han både mæt og klog af, men en dag gik det galt.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Bo Knudsen

Munter billedbog for de ca. 4-7-årige. Forsidens dreng med munden fuld af bøger anslår bogens lidt skæve humor, og at der er taget en bid af bagsiden understreger det.

Der er et fint samspil mellem form og indhold i denne fornøjelige billedbog. Henrik elsker bøger. Men ikke helt som andre børn, nej, han spiser dem. Det bliver han både mæt, klog og berømt af, men en dag får han for meget. Så prøver han i stedet at læse en bog, og det viser sig at være endnu bedre. Henrik er en lille rundhovedet dreng tegnet i en humoristisk, karikeret streg. Farverne er varme og baggrunden er bogen igennem bogsider, bogomslag og forskellige typer linjeret og ternet papir. Baggrunde der i farve og indhold understreger det, der sker på tegningen. Meget kort tekst.

Bogen skiller sig mht. illustrationer ud fra mængden, og jeg kan/vil ikke umiddelbart sammenligne med andet. Det er dog lettilgængelige tegninger med bred appel.

Denne historie om glæden ved bøger er sjov på en lidt skæv måde. Og ikke kun sjov for bibliotekarer, vel at mærke. Et sympatisk budskab serveret med charme.



Informationer og udgaver