Bøger / faglitteratur / erindringer

Den forbudte pigeskole : en kvindes modige kamp for Afghanistans børn


Beskrivelse


Historien om afghansk-amerikanske Suraya Sadeed (f. 1952) og hendes indsats for børn og kvinder i Afghanistan, hvortil hun bringer nødhjælp og opretter hemmelige lægeklinikker og pigeskoler.

Indhold

Seneste udgave,

Historien om afghansk-amerikanske Suraya Sadeed (f. 1952) og hendes indsats for børn og kvinder i Afghanistan, hvortil hun bringer nødhjælp og opretter hemmelige lægeklinikker og pigeskoler


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (6)


Bibliotekernes vurdering

d. 13. maj 2011

af

af

Katja Larsen

d. 13. maj 2011

En bog til læsere der holder af at læse om virkelighedens heltinder - også læsere af Virkelighedens verden vil være underholdt.

Suraya Sadeed er opvokset i Afghanistan, men flygtede til USA med sin mand og deres barn. Mandens død samt en tv-reportage fra flygtningelejrene i Pakistan giver hendes liv en ny mening. Hun starter med en indsamling, hvor hun smugler pengene ind og dermed er i gang med sin første nødhjælpsmission. Herfra udvikler det sig til hemmelige pigeskoler og lægeklinikker og til donationer fra Oprah Winfrey. Den forbudte pigeskole er en velskrevet og letlæst bog, der giver læseren indblik i Afghanistans historie og nutid.

Den forbudte pigeskole kan sammenlignes med fx En kvindes pris af Somaly Mam. Begge er biografier om stærke kvinder der kæmper for bedre vilkår i deres hjemland.

En ganske udmærket fortælling om en kvindes kamp for Afghanistans børn og kvinder. Det er velskrevet og medrivende læsning for alle der interesserer sig for forholdene i Afghanistan og for alle, der ønsker at læse om en stærk kvindes uselviske arbejde for at bedre vilkårene i hendes hjemland.


Weekendavisen

d. 8. juli 2011

af

af

Louise Windfeld-Høeberg

d. 8. juli 2011


Kristeligt dagblad

d. 15. aug. 2011

af

af

Maria Sjøqvist

d. 15. aug. 2011


Politiken

d. 25. juli 2011

af

af

Helle Hellmann

d. 25. juli 2011


Jyllands-posten

d. 23. maj 2011

af

af

Lone Nørgaard

d. 23. maj 2011


Cultures

Nr. 7 (2012)

af

af

Ivan Rod

Nr. 7 (2012)