Bøger / faglitteratur

Den hemmelige fodboldspiller (Letlæsning)


Beskrivelse


En anonym fodboldspillers fortælling om livet på godt og ondt som professionel fodboldspiller i verdens største liga.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 5. dec. 2014

af

af

Merete Trap

d. 5. dec. 2014

Få et indblik i en lukket verden! Letlæst udgave af den interessante bog Den hemmelige fodboldspiller. Bogen er for læsesvage (fodboldinteresserede) drenge og mænd.

En anonym engelsk fodboldspiller, der har spillet i Premier League, har skrevet denne bog, der handler om fodbold-verdenen set indefra. Oprindeligt er bogen opstået som en ugentlig klumme i The Guardian. Der fortælles om managere, agenter, fans, medie-bevågenhed men også dårlig opførsel, utroskab, depressioner og et ekstravagant liv med enormt mange penge til rådighed. Kapitlerne er korte, teksten er sat i store typer og lange ord er delt med bindestreg. Bogen er omskrevet af Jørgen Munck Rasmussen i "Fag-let"-serien. Bagerst i bogen findes mp3-udgave.

En læsevenlig og interessant bog om fodbold-verdenen set indefra. Bogen er naturligvis forkortet en del i forhold til original-udgaven, men den er stadig spændende og interessant og den skal nok tiltale de store fodbold-interesserede drenge. Den vil også kunne bruges af voksne (især mænd) med læsevanskeligheder.

Bogen er i samme genre som diverse fodbold-biografier, der giver et indblik i en lukket verden, som fx Jeg er Zlatan Ibrahimović, som også er omskrevet til en læsevenlig udgave i serien "Fag-let", Jeg er Zlatan (mp3)Jeg er Zlatan IbrahimovićJeg er Zlatan (Letlæsning)Bogen er i samme genre som diverse fodbold-biografier, der giver et indblik i en lukket verden, som fx Jeg er Zlatan Ibrahimović, som også er omskrevet til en læsevenlig udgave i serien "Fag-let", Jeg er Zlatan (mp3).