Bøger / faglitteratur

Den ny Edda : Nordens guder i nyere tid


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


En genskrivning og nyfortolkning af myter fra den nordiske mytologi.

Indhold

Seneste udgave, bog

Hvad Vølven fortalte

Thors bukke

Gymers gård

Iduns æbler

Rigs anden færd

Vejen til Valhal


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 22. apr. 2008

af

af

Ellen Lind Jensen

d. 22. apr. 2008

Bogen rummer en genskrivning og nyfortolkning af nogle myter, som vi kender fra nordisk mytologi. Bogen kan læses for fascinationens og kuriøsitetens skyld, men kan ikke bruges i skolefaglig sammenhæng, da der er tale om en ret personlig fortolkning. Målgruppe? Jeg ved det egentlig ikke, men asadyrkere eller nysgerrige.

Ud fra forfatterens engagement, viden og begejstring er det nærliggende at formode, at han er medlem af et asatrosamfund formentlig Forn Siðr. Ligesom han efter fotoportrættet at dømme er en ældre herre. Mere ved jeg ikke om ham, og det er som sagt gætterier. I starten af bogen formidler han noget viden om grundreglerne i eddadigtningen og dens rytmik. Han betragter trolde, jætter og aser som metaforer for nogle begreber, som er gyldige den dag i dag. Han gendigter og nyfortolker her nogle af myterne, så de kan ses i en nutidssammenhæng. Fx mødes asakvinderne og snakker om kvindeundertrykkelse, hvorefter de går i demonstration og kræver at deltage i mændenes kampe, så også de kan komme i Valhal.

Asatro, 2002 af Gudrun Victoria Gotved handler om dyrkelse af de gamle nordiske guder i nyere tid. Efternavnet har hun til fælles med nærværende bogs forfatter. Om der er tale om slægtskab, ved jeg ikke, men ånds- og værdifællesskab - ja.

Omskrivning af 6 fortællinger fra nordisk mytologi, så man mærker, at de gamle guder stadig er aktive iblandt os. Nyskrivningen er meget tro mod den oprindelige edda, som forfatteren tydeligvis besidder stor indsigt i.