Hvorfor beskæftiger samtidslitteratur sig ikke med klimaforandringerne? Og hvorfor er det vigtigt? Det er spørgsmålene i dette kulturhistoriske essay fra 2016. For læsere med interesse for klima og litteratur.
Kort litterært og kulturhistorisk essay om klimaforandringerne og den måde, de bliver behandlet på i litteraturen. Hvordan de som litterært emne er forvist fra ikke bare de finlitterære værker men også fra almindelig skønlitteratur til genrelitteratur som fantasy og science fiction, og hvorfor det er vigtigt. For kulturen er med til at forme ikke bare vores forestillinger, men også den måde, vi agerer på i verden. Essayet er et uddrag af bogen The great derangement fra 2016.
Det er en tankevækkende tekst, der ikke bare stiller kritiske spørgsmål til det litterære parnas, men også til den almindelige borger, for kunsten bredt er med til at forme vores forestillinger om verden og dermed mange af vores handlinger i den. Sproget er tænksomt og præget af litterære referencer. Bogen kunne være oplagt til gymnasieopgaver eller til læsekredse.
Man kan sammenligne med fx At blive i besværetBæreposeteorien om fiktion, der netop handler om, hvordan narrativet er afgørende for evnen til at forholde sig til store emner, eller Bæreposeteorien om fiktion, der behandler science fiction-genren og dens forhold til verdenMan kan sammenligne med fx At blive i besværet, der netop handler om, hvordan narrativet er afgørende for evnen til at forholde sig til store emner, eller , der behandler science fiction-genren og dens forhold til verden.