Mange vil huske Kurt Ard for forsidetegninger og illustrationer i 1950'ernes og 1960'ernes ugeblade, og denne rigt illustrerede selvbiografi vil være et nostalgisk gensyn med tegninger som Barn 312 fra Familiejournalen og de mange, ofte lidt lavkomiske hverdagssituationer, som har været tegnerens kendetegn.
Kurt Ard (født i København 1925) startede sin karriere som tegner i USA uden nogen kunstnerisk uddannelse, men vel nok med inspiration fra den amerikanske kunstner Norman Rockwell. I modsætning til Rockwells typisk amerikanske miljøer har Ards tegninger ingen nationale kendetegn, de skulle kunne sælges til blade og magasiner i både Europa og USA, og det er med til at give dem et vist stereotypt udtryk. Ard, der siden 1971 har boet i Spanien, har skrevet sine erindringer i en let og noget snakkende stil, og han har udvalgt ca. 100 tegninger fra alle årene. Der er også eksempler på hans nærmest fotorealistiske malerier, mange med motiver fra Andalusien.
Det er den eneste bog om og af Kurt Ard.
En løst fortalt selvbiografi af tegneren, der havde sin glansperiode herhjemme i 1950'erne og 1960'erne, hvor han var en meget anvendt illustrator af ugebladenes noveller.