En familiefars oplevelser med hverdagens mange trængsler, pinlige øjeblikke og udmattende højtider. Til læsere af humoristiske klummer om at være forælder og partner i en dagligdag, hvor hamsterhjulet snurrer hurtigere og hurtigere.
Klummerne, der har været trykt i lokalavisen “Hirtshals & Bindslev Avis" i perioden 2012-2016, skildrer forfatterens daglige kamp og udfordringer med at være en pligtopfyldende og korrekt far, ægtemand og ven. Teksterne har en ironisk vinkel og kommer ind på mange emner som fx Skoleintra, børns skærmtid, overforbrug og kommercialisering af jul og halloween. I modsætning til sin kone ser forfatteren sig selv som en tøffelhelt, der enten altid er to skridt bagud eller opfører sig tåkrummende ukorrekt. Hans sidste personlige bastion er alenetid på toilettet med mobilspillet WordFeud.
Klummernes beskrivelser af oplevelser og iagttagelser er velskrevne og giver et fint tilbageblik på forældreskabet i 2010’erne i Nordjylland. Forfatterens finurlige tankegang kommer allerede til udtryk i bogens indledning med to afslagsbreve til et forord fra komikerne Frank Hvam og Niels Hausgaard. To klummer fra hhv. 2022 og 2023 adskiller sig som en refleksion over de gamle tekster, idet forfatteren, hustru og børn er blevet ældre og et andet sted i livet. Alt i alt uforpligtende og hyggelig læsning.
Supplerende læsning er fx Livet burde leves baglænsBrokhovederne og 42 andre morsomme, løjerlige og underfundige klummer om livet og døden af Marianne Misser og BrokhovederneSupplerende læsning er fx Livet burde leves baglæns og 42 andre morsomme, løjerlige og underfundige klummer om livet og døden af Marianne Misser og .