Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Djævlens hævn

Del 2 af Troldklokken

Beskrivelse


Anden del i trilogien med den magiske og fantastiske fortælling om Ebbe, som får magi fra troldklokken. Ebbe skal kæmpe mod djævelen Barbas, som har besat klassekammeraten Ulrik. Til drenge og piger fra 9 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 25. jan. 2021

af

af

Henriette Camilla Jensen

d. 25. jan. 2021

Anden del i trilogien med den magiske og fantastiske fortælling om Ebbe, som får magi fra troldklokken. Ebbe skal kæmpe mod djævelen Barbas, som har besat klassekammeraten Ulrik. Til drenge og piger fra 9 år.

I "Troldklokken 1" læser Ebbe en spændende bog med historie om troldmænd og djævle hos mormor og morfar. Katten Miv følger Ebbe overalt, også i skole næste dag. Her driller klassekammeraten Ulrik, men så bliver Ebbe sur og ting fra bogen kommer til live: troldmanden Magus er fanget i en klokke og Ebbe bruger hans magi. Djævelen Barbas besætter Ulrik og kæmper mod Ebbe og Magus. I "Troldklokken 2" tager Ebbe kampen op mod Barbas. Han får hjælp af både mormor, morfar, katten Miv og kammeraten Tim. I "Troldklokken 3" er den endelig kamp, hvor Barbas skal fanges i et pentagram. Ebbe og Tim laver også en plan B med hjælp fra Miv. Hver bog har 11 kapitler med overskrifter og teksten suppleres af mange tegninger. Alle bøgerne er lix 14. Historien i de tre bind hænger direkte sammen i fortsættelse og skal læses i rækkefølge. Vi kender forfatteren fra flere børnebøger fx serien "Roboys" hvor 1.del er Kobbernøglen.

Det er velskrevet og spændende historier med uhygge, action og magi i en god blanding. Tegningerne er flotte og dragende og passer rigtig godt til den magiske fortælling.

Historien ligner "Samlingens vogtere" med 1.del Tyvefældens forbandelse. Her er magien også gemt i artefakter.