Bøger / skønlitteratur for børn / humor

Dolly Dyt og de bøvede bamser


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Tegneserie. Korte humoristiske historier, som i omskrevet og moderniseret form satiriserer over en række kendte eventyr, ordsprog, myter m.m. og deres morale.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Birger Hoff (skole)

d. 18. dec. 2018

Eventyr Evergreens 1 stod der på Rune T. Kiddes album Den lilla møghætte og pulven fra 1987. Og her er så Eventyr Evergreens 2. På bagsidenoten kan man læse, at det er »dyre fabler til enbillig penge« og det er da også kendte dyrefabler, der bl.a. er kommet i Kiddes vridemaskine, men også ordsprog og eventyr er kommet under kærlig behandling. Titelhistorien tager sit udgangspunkt iGuldlok og de tre hjørne; H.C. Andersens eventyr Det er ganske vist, Æsops fabel om Ræven og storken, ordsproget om at lede hesten til vandet samt Christmas carol'en "On the first day ..." er blotet lille udpluk af udvalget, som viser Kiddes spændevidde og frodige fantasi. I modsætning til første album, hvor Kidde både fortalte og tegnede, har han denne gang overladt tegnebordet til LarsBering Haarup, og det er et samarbejde som begge har nydt godt af, til stor glæde for læseren. Bering Haarups streg er knap så løs, lidt mere disciplineret, og alligevel minder den en hel del omKiddes. De passer finttil hinanden og giver derved læseren fra omkring 7. kl. og opefter nogle forrygende øjeblikke, især hvis man har kendskab til de enkelte historiers oprindelige forlæg, og deter der gode chancer for at de fleste har.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Bjørn Ulrik Larsen

d. 18. dec. 2018

Tegneseriealbum nr. 2 med eventyr evergreens i Rune T. Kiddes satiriske og tilstræbte crazy humoristiske gendigtning. Tegningerne i dette album er leveret af Lars Bering Haarup, men det harikke tilført samlingen kvaliteter i forhold til det første album, Den lilla møghætte og pulven (88/03). Haarups tegneseriekunst i dette album kan bedst karakteriseres som hæderligt - men lidtprimitivt håndværk, der dog matcher Kiddes sprogligt frodige og fantasifulde gendigtninger. Men ligesom bamserne i titelhistorien er også flertallet af de meget frie gendigtninger (for) bøvede.Moralerne og pointerne lever langtfra op til originalernes, hvilket vel bør være et primært krav til sådanne gendigtninger! Gennemgående er det for fladt, plat og kedeligt med et par godedobbelttydige undtagelser. De unge og voksne tegneserielæsere fortjener og forventer bedre end indholdet i dette album.


Information

d. 29. dec. 1990

af

af

Jørgen Aabenhus

d. 29. dec. 1990