Bøger / faglitteratur for børn

Elektronik der virker. Bind 2


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Side 14-16: Kontakter; side 19-21: Kontakter (Lydstyret kontakt); side 26-28: Strømforsyninger; ; side 35-37: Alarmanlæg (Babyalarm); side 38-40: Samtaleanlæg; side 45-47: Termometre (Elektronisk termometer) ; side 55-57: Ringeanlæg (Dørklokke); side 58-60: Lyseffekter (Lysshow); side 67-69: Radioteknik (Microradio); side 72-74: Tonegeneratorer; side 82-88: Forstærkere (Forforstærker og udgangsforstærker); side 90-91: Lyseffekter (Lysshow).

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jens Lorentzen (børn)

d. 18. dec. 2018

I 1983 udkom Elektronik der virker, en uhøjtidelig bog. Redaktionen på månedsbladet Ny elektronik er med Elektronik der virker 2 fortsat i samme ånd. Indeholder 27 store og små, spændendeopstillinger. Fra batterioplader og babyalarm til racerbanens omgangstæller. Byggevejledningerne er letfattelige med printtegning og komponentplacering i 1:1. Alle konstruktioner er gennemprøvet,og de indeholder udelukkende standardkomponenter, der kan fås i elektroniske løsdelsforretninger. Gennemgang af komponenttyperne (ingen nødvendig viden for samling af konstruktionerne) henvises tilbind 1. En populær begynderbog, der ikke kræver forkundskaber, dog er bogens konstruktioner lidt mere ambitiøse og lidt mere komplicerede end i bind 1, hvis popularitet den fuldt lever op til. Kananskaffes i samme indkøb som bind 1, både til børn og voksne.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Poul Kr. Jørgensen (skole)

d. 18. dec. 2018

Bogen er tænkt som en fortsættelse af Elektronik der virker 1. Der er indledningsvis afsnit om printfremstilling og indbygning i kabinet, og derefter følger 27 opslag, der hver redegør forbygning af en konstruktion. Redegørelsen er generelt disponeret i afsnit om diagrammer, samling, virkemåde og afsluttende komponentliste, samt rigt og godt illustreret med s/h fotografier ogtegninger af diagrammer, printer og komponentplacering. Bogens tekst er overalt trespaltet. Den er veldisponeret, men virker sammentrængt og er yderst informationsmættet. Med sine mange fagtermerkræver den et godt og solidt kendskab til grundlæggende viden om elektronik. Har læseren dette, vil bogen kunne give den elektronikinteresserede megen god inspiration og fin vejledning i såvelenkle som mere avancerede elektronikkonstruktioner, alle med en praktisk anvendelse. Der er skoleelever, navnlig blandt de ældste årgange, der har elektronik som hobby. Den noget viderekommende vilkunne bruge Elektronik dervirker 2. Udlån af de eksisterende elektronikbøger må være afgørende for det enkelte skolebiblioteks anskaffelse af bogen.



Informationer og udgaver