Bøger / skønlitteratur / romaner

Elsket og myrdet


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Handlingen er henlagt til Florida, hvor en ung kvinde beder en tidligere ven om at skjule en større sum penge og kort tid efter selv findes dræbt ved en automobilulykke.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Beth Høst

d. 18. dec. 2018

Denne spændingsroman kom sidst på dansk i -76 og falder pænt ind i rækken af historier om bjergningseksperten Travis McGee og hans trofaste følgesvend økonomen og filosoffen Meyer. Vi befinderos langs Floridas solbeskinnede kyster, og dennegang optrævler McGee og Meyer en lille marihuana smuglerring, der har politisk bondefangning og sexmis- og sex-overforbrug som ubehageligeundertoner. Som vanligt kan John D. Mac-Donald få miljøet og personerne gjort levende (i nævnte rækkefølge), det er tydeligt, at da denne historie blev skrevet, var tressernes blomsterungdom ungendnu. Finalen er en forrygende duel på jeep, spade og de bare næver. Der er kun undtagelsesvis en for genren unødvendig vold i MacDonalds bøger, miljø og personer er fint beskrevet, historienjævnt godt konstrueret ("tilfældighederne" er lidt for tilfældige), og spændingsniveauet aldeles rimeligt. Så alt taget i betragtning kan nærværende bog fuldt forsvarligt rubriceres i den gode endeaf underholdningsgenren.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Kirstine Nielsen

d. 18. dec. 2018

Forfatteren er amerikaner og skal ifølge en forlagsomtale have en produktion på mere end 60 krimier bag sig, men mig bekendt er dette først hans anden bog på dansk. Han tilhører samme hårdeskole som Raymond Chandler. Bogens handling er henlagt til Florida, hvor mord, korruption, narkosalg m. m. trives i fuldt flor. Det hele starter med, at en ung kvinde beder en tidligere ven om atskjule små 100.000 dollars for sig. Hun bliver kort efter dræbt ved en autoulykke. Det ser i første omgang ud som en hændelig ulykke, men det viser sig at være overlagt mord, og så er spilletgående. Bogen er velskrevet og spændende med gode personskildringer, men hård og realistisk og ikke anvendelig til læsere af den gode, gamle engelske krimi. Anbefales og kan anskaffes på linie medChandler og Ross MacDonald.


Politiken

d. 8. nov. 1976

af

af

Tage La Cour

d. 8. nov. 1976


B.T.

d. 6. juli 1976

af

af

E. Chr. R. Bernhardsen

d. 6. juli 1976


Aalborg stiftstidende

d. 27. juli 1976

af

af

Valdemar Hein

d. 27. juli 1976


Jyllands-posten

d. 11. juli 1976

af

d. 11. juli 1976


Ekstra bladet

d. 25. juni 1976

af

af

Ole Schrøder

d. 25. juni 1976