Bøger / skønlitteratur til børn / rim

En hest i Rom - og andre dyrerim


Beskrivelse


Billedbog med rimet tekst. 11 fornøjelige digte med både enderim og bogstavrim til muntre tegninger.

Indhold

Seneste udgave,

Bullers bananer

En hest i Rom

Det sidste stik

Isbjørnen, der frøs

En særlig sæl

Myrens mareridt

Loppen på toppen

Hundehik

Det dyre liv

Dromedar på damesjov

Fluefest


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Lars Aagaard

Ud over den umiddelbare fornøjelse det er at læse veldrejede digte højt for alle aldre, kan Lotte Sallings syrede digte bruges til at åbne øjne, ører, hjerner og hjerter hos børn i børnehave og indskoling for sprogets og dyrelivets mangfoldighed og både bogstav- og enderim. Opgaveskrivende ungdom, som skal bruge et digt om en flue eller en myre (det sker faktisk ikke så sjældent!) bliver ikke ladt i stikken her.

Bo Odgård Iversen illustrerer kongenialt en håndfuld digte af Lotte Salling fra hendes bedste skuffe. "Bullers bananer", "En hest i Rom", "Det sidste "stik", "Isbjørnen, der frøs", "En særlig sæl", "Myrens mareridt", "Loppen på toppen", "Hundehik", "Det dyre liv", "Dromedar på damesjov" og "Fluefest". Omslaget ligner lige præcis det, der er indeni. Mellem bagsidens prikker fortælles at vi vil møde personligheder fra en særlig dyreverden, som ganske meget om noget, vi kender. Fra 3 år.

I Halfdan Rasmussens fædreland er der trængsel på markedet for den slags digte, her står Lotte Salling sig flot, hun har rødderne med sig, er teknisk dygtig, og indholdet holder masken gennem alle fire eller fem vers, som hver historie består af.

Et pletskud, fuld overensstemmelse mellem ord og billede, fuldt på højde med Lotte Sallings tidligere rimede historier.