20-årige Kitty er rejst til London i selskabssæsonen og er på jagt efter en rig mand, som kan betale familiens gæld. Men hvordan bærer man sig ad, når man ikke kender nogle af de magtfulde i forvejen? For læsere af historiske kærlighedsromaner.
Da Mr. Linfield afbryder sin forlovelse med Kitty, er hun virkelig på den. Kitty og hendes fire søstre har mistet begge deres forældre, og faren har efterladt dem en uoverkommelig gæld. Hvis ikke pengene bliver betalt inden 12 uger, bliver søstrene hjemløse og smidt ud uden en øre på lommen. Derfor drager Kitty og hendes søster Cecily til London under selskabssæsonen med en klar mission: De skal finde en rig ægtemand til Kitty, så gælden kan blive betalt. Da de endelig har fået adgang til de rigtige baller og de fine middagsselskaber, møder de Lord Radcliffe, der gennemskuer Kitty, som den pengebegærlige lykkejæger hun er. Lord Radcliffe og Kitty bliver ved med at støde ind i hinanden, og hver gang mundhugges de. Men kan de blive ved med at hade hinanden?.
God og underholdende roman, som giver et indblik i Londons selskabsliv, og kvindernes nødvendige kamp for at få mændenes opmærksomhed. Kitty er en stærk og målbevidst kvinde, som gør alt i sin magt for at komme af med gælden og hjælpe sine søstre.
Du vil helt klart også elske Julia Quinns serie om Bridgerton, som starter med bogen Den ugifte hertug.