Bøger / faglitteratur / billedværker

Eva & Nils Koppel


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Beskrivelse af et flittigt, men noget kritiseret arkitektpar, som har stået i skyggen af de andre store danske arkitekter fra efterkrigstiden. Her dokumenteres deres omfattende produktion.

Indhold

Seneste udgave, bog

Arkitekterne Eva og Nils Koppel har bygget i hele skalaen fra small til XX-large. Deres livsværk omfatter både boliger og markante offentlige bygninger, som f.eks. Panum Instituttet og DTU. Koppel-parret stod for en modernistisk arkitektur i et enkelt, men personligt, formsprog, som bedst kan karakteriseres som nøgternt. Arkitekturen er stille uden at være intetsigende – tilbageholdende uden at være selvudslettende. Denne ultimative monografi om Eva og Nils Koppel afdækker deres store betydning for dansk arkitektur i 1941-1989, mens velfærdssamfundet tog form. Bogen veksler mellem kronologiske fortællinger og analyser af hovedværkerne, der sættes i perspektiv i forhold til tiden og vigtige temaer som materialevalg, detaljering og farve samt den konsekvente inddragelse af natur og kunst i byggerierne ; Overflod og mådehold, 1946-56; Huse til mennesker; Uden grænser 1956-1966; Huse til velfærd; Skiftende stemninger, 1966-1986; Huse til videnskab; Centrale motiver. Tiden efter 1986 ; Redaktør Koppels hus, 1945-46; Civilingeniør Varmings hus, 1951-53; Redaktør Blædels hus, 1953-54; Professor Lunns hus, 1954-55; Søllerød Park, 1951-58; Kollegiegården, 1958-61; Buddinge Skole, Gladsaxe Gymnasium og Gladsaxe Teater, 1952-64; Langeliniepavillonen, 1953-58; Statens Museum for Kunst, 1957-70; Byggecentrum, 1957-61; Jernbanens Toldkammer i Vasbygade, 1959-64; Landsarkivet for Sjælland, 1960-67; Vordingborg Statsseminarium, 1965-78; Direktoratet for Toldvæsenet, 1972-80; H.C. Ørsted Instituttet, 1957-64; Danmarks tekniske Højskole, 1958-74; Panum Instituttet, 1966-86; Københavns Universitet Amager (KUA), 1971-79


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 20. feb. 2017

af

af

Helle Winther Olsen

d. 20. feb. 2017

Pragtværk giver comeback til et flittigt, men noget kritiseret arkitektpar, som har stået i skyggen af de andre store danske arkitekter fra efterkrigstiden. Her dokumenteres deres omfattende produktion for første gang i samlet form. Lækkerbidsken for arkitekturinteresserede.

Eva Koppel (1916-2006) og Nils Koppel (1914-2009) blev begge uddannet arkitekter - på hendes opfordring. De etablerede tegnestue i 1946, og allerede i 1957 blev Nils udnævnt til kongelig bygningsinspektør, hvilket betød at de begge fik stor indflydelse på de store, statslige byggeopgaver som formede velfærdssamfundet. For Koppelparret udførte nemlig alle opgaver sammen igennem hele deres livslange karriere. I de tidlige år tegnede de enfamiliehuse af høj kvalitet; sidenhen stod de bl.a. bag bygninger som Langelinjepavillonen, Gladsaxe Gymnasium, Danmarks Tekniske Højskole samt de udskældte Københavns Universitet Amager og Panuminstituttet. Det rå og nøgterne definerer formsproget. Bogens forfattere er arkitekter, og de har tilrettelagt bogen med blik på såvel fortælling som en komplet værkbeskrivelse.

En særdeles læseværdig og flot indføring i de to arkitekters liv og virke. Man er i godt selskab, hvad enten det er det private stof der ridses op, eller man dykker ned i den overbliksskabende faglige fortælling og fortolkning. Flydende sprog og dertil smukt illustreret med mange, også helt nye fotos.

Første og ultimative monografi om Eva og Nils Koppel.


Politiken

d. 17. feb. 2017

af

af

Lars Hedebo Olsen

d. 17. feb. 2017


Arkitekten

Årg. 119, nr. 6 (2017)

af

af

Otto Käszner

Årg. 119, nr. 6 (2017)