Bøger / faglitteratur til børn / erindringer

Farlig tomandsfærd


Beskrivelse


Den dramatiske beretning om en farlig slæderejse og tre års overvintring i ensomhed på Alabama-ekspeditionen i Grønland 1909-1912. Til eventyrlystne læsere.

Indhold

Seneste udgave,

Posten fra Danmark - en novelle

Tre breve


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 4. feb. 2022

af

af

Grethe Lorentzen

d. 4. feb. 2022

Den dramatiske beretning om en farlig slæderejse og tre års overvintring i ensomhed på Alabama-ekspeditionen i Grønland 1909-1912. Til eventyrlystne læsere.

I 1909 stævnede skonnerten "Alabama" ud fra København mod Nordøstgrønland. Ekspeditionsleder Ejnar Mikkelsen fik til opgave at lede efter dagbøger og observationsjournaler fra Mylius-Erichsens Danmarksekspedition og om muligt finde de omkomne. Han og Iver Iversen foretog sammen den lange og farlige slæderejse, der bød på uheld, sygdom, forfrysning og udhungring. Tilbage igen, uden hunde, fandt de skibet nedskruet og det øvrige mandskab væk. Der stod dog en hytte til dem bygget af dele fra skibet. De følgende tre år var de fanget i ensomhed på den øde kyst, inden der kom et skib. Ejnar Mikkelsen var polarforsker.

Ejnar Mikkelsen er en gudsbenådet fortæller. Det er neglebidende læsning at følge den dramatiske færd med livet som indsats. En vaskeægte klassiker om umenneskelige strabadser og ubrydeligt venskab under umulige forhold.

I forhold til 4. udgave af Farlig TomandsfærdTre år på Grønlands østkyst fra 1985 er denne udgave med nutidig retskrivning og tilføjet nyere fotografier samt tre breve og en "novelle", som beretter om ensomheden i anden overvintring. Ejnar Mikkelsen har desuden udgivet Tre år på Grønlands østkyst om sine oplevelser på ekspeditionenI forhold til 4. udgave af Farlig Tomandsfærd fra 1985 er denne udgave med nutidig retskrivning og tilføjet nyere fotografier samt tre breve og en "novelle", som beretter om ensomheden i anden overvintring. Ejnar Mikkelsen har desuden udgivet om sine oplevelser på ekspeditionen.


Jyllands-posten

d. 12. feb. 2022

af

af

Flemming Østergaard (f. 1948)

d. 12. feb. 2022


Politiken

d. 19. mar. 2022

af

af

Jes Stein Pedersen

d. 19. mar. 2022