Musik / pop

Fires


Indhold

Seneste udgave,

Fires

I've got you

Love you and leave you

Nineteen again

Wasted light

Lullaby(feat. KizMusic)

Easy now my dear

NYC girl

Oxygen

Close your eyes

Get back to what is real

The one you love


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 4. okt. 2012

af

af

Thomas Tiedje

d. 4. okt. 2012

Han kan endnu, den gamle forsanger fra boybandet Boyzone, og selvom det er seks år siden han sidst lod høre fra sig, har Ronan Keating stadig en stor stjerne hos unge piger - og deres mødre. De vil ikke skuffes over dette album, der på baggrund af en række alvorlige begivenheder i Ronans personlige liv synes modent og velovervejet. De klæge klichéer er han ikke fri for, men "Fires" har hitpotentiale, rundet som det er af 90'ernes boyband-lyd, 70'er-disco og lidt stadionrock a la U2.


Gaffa [online]

d. 3. sep. 2012

af

af

Signe Bønsvig Wehding

d. 3. sep. 2012

"Der spilles erfarent på både det rå og det blide. Der er uptempo danse-tracks som NYC Girl, der med sin blanding af 90'ernes boyband-lyd og 70'er-disko-inspiration er ret charmerende. Og så er der selvfølgelig ballader som Lullaby (feat. KizMusic), hvor Ronan og guitaren blødende arbejder på at smelte pigehjerter. Det er ikke genialt, men det er det bedste udspil, Keating har leveret længe".


BBC music

d. 23. aug. 2012

af

af

Mike Diver

d. 23. aug. 2012

"Some truly from-the-heart lyricism would have pushed Fires into a higher bracket of critical appreciation, and there are duds here (Lullaby's sentiments are well-meant, but they're awfully expressed). But a few bloopers aside, this is probably Keating's best album since his eponymous debut".