Fodbold : lær færdighederne trin for trin
Bøger / faglitteratur til børn
Bog, 2012
Emneord
Minder om
Alt om Ronaldo
Peter Banke
Danmarks største landskampe : til piger og drenge mellem 10 og 100 år, som elsker fodbold
Andreas Kraul
Champions League : fakta + fotos
Clive Gifford
Alt om Messi
Michael Jepsen
Fodbold-industrien
Clive Gifford
Cristiano Ronaldo - den ultimative fanbog
Iain Spragg
Fodbold : fakta i farver
Danmark - landsholdet
Ole Sønnichsen
Alt om FCM
Nikolaj Brøndum
Fodbold
Bent Faurby
Anmeldelser (1)
Bibliotekernes vurdering
d. 19. mar. 2012
af
af
Martin W Hansen
d. 19. mar. 2012
Bogen henvender sig til fodboldglade drenge og piger, der gerne vil læse mere om spillet. Bogens flotte forside formidler sig selv til målgruppen. Kan selvlæses fra ca. 8-10 år.
Det er en Dorling Kindersley-bog med alt hvad dertil hører af flotte fotos, lette tegnforklaringer, ordlister og spændende faktabokse. I et letlæst og forståeligt sprog beskrives fodboldspillet, som det spilles overalt i verden. Bogens afsnit beskriver alle aspekter af boldspillet, lige fra hvordan man varmer ordentligt op, over driblinger, tacklinger og skud, til hvordan de forskellige spillerplaceringer på banen arbejder bedst muligt. Derefter er der et par sympatiske afsnit om, hvordan man samarbejder som hold, og hvordan man kan snyde modstanderne med finter og tricks. Bogen slutter med en serie historieafsnit, hvor de bedste hold og store spillere gennem tiden beskrives. Bogen udmærker sig på dette punkt særligt ved også at inkludere flere kvindelige stjerner. Bagerst i bogen en udtømmende ordliste og et godt index.
Vi har de sidste par år fået en del fodboldbøger med de store stjerner som omdrejningspunkt og forskellige afarter af spillet (Streetfodbold, 2011), nærværende bog minder dog nok mest om Clive Giffords Fodbold-regler fra 2010, som dog ikke har så mange andre aspekter af fodboldverdenen med.
En virkelig flot fodbold-bog som nok skal begejstre målgruppen.