Musik / folk

For Emma, forever ago


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Indhold

Seneste udgave, musik (cd)

Flume

Lump sum

Skinny love

The wolves (act I and II)

Blindsided

Creature fear

Team

For Emma

Re: stacks


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (6)


Uncut

2008

af

af

John Mulvey

2008

"On one level, we could bracket Bon Iver - the name's an artful misspelling of the French for "Good winter" - as part of a revitalising new wave of Americana, along with Fleet Foxes, Dawn Landes, Sam Amidon, plentiful fingerpickers like Jack Rose, The Cave Singers, even more raucous rock bands like Band Of Horses and Howlin Rain.I suspect, though, that Justin Vernon would recoil at the prospect of being part of a scene. For Emma, Forever Ago is a record entirely predicated on isolation. It operates so securely and intensely in its own world - a world of snow and silence and long-percolated memories - that to listen sometimes seem like an intrusive act".


Gaffa [online]

d. 22. maj 2008

af

af

Pelle Sonne Lohmann

d. 22. maj 2008

"Instrumenteringen er til at overskue, eftersom pladen fra start til slut bæres af Vernons lyse, pragtfuldt soul-modellerede vokal og enkelt rindende guitarspil. Mere behøves imidlertid ingenlunde, når nu melodierne, nærværet og arrangementerne er så dragende og vemodigt insisterende, som det er tilfældet hér".


Soundvenue

d. 20. feb. 2008

af

af

Michael Ulfus Kjærgaard

d. 20. feb. 2008

"'For Emma, Forever Ago' indeholder solide singer/songwriter-sange med en imponerende indlevelse bag de betagende melodier og til tider underdrevne eksplosionsfarlige arrangementer. Når denne sammenblanding virkelig fungerer, er det svært at ikke sende sine kærligste tanker til kolleger som Castanets og Phosphoresent".


Berlingske tidende

d. 29. maj 2008

af

af

Jeppe Krogsgaard Christensen

d. 29. maj 2008

"Enkelhed og nærvær er i højsædet på den alternative folk-scene, hvor Bonnie »Prince« Billy er regent og Bon Iver en oplagt arvtager".


Politiken

d. 4. dec. 2008

af

af

Simon Lund

d. 4. dec. 2008

"Ensomheden er til at tage og føle på her. Men den udmønter sig i gulvknirkende sange så smukke, at de kan bruges som hulrumsisolering til sjælen i den kommende vintermørke tid ... Et af årets absolut bedste album".


Weekendavisen

d. 17. dec. 2008

af

af

Per Reinholdt Nielsen

d. 17. dec. 2008

"Helt alene og kun udstyret med en digital optager, akustisk guitar, to trommer, et horn, en ekkopedal, mikrofon og sangstemme har Justin Vernon indspillet et mageløst album, hvor en rugende stilhed og en tudende ensomhed spiller med ... De knappe tekster - med referencer til kragerne, træerne, søerne, ulvene og floderne - er gådefulde, men antyder en historie om en mand, der sidder paralyseret i naturens vold og slikker brandsårene efter en kærlighed, hun har gjort forbi, men som stadig knitrer og ulmer i kroppen på ham ... Trods de enkle midler er der både tresserrock, gospel, folk, postrock, bossa nova og lo fi indlejret i denne dybt fascinerende musik, der sætter sig i kroppen og sindet, som kun en ensom vinternat kan gøre".



Informationer og udgaver