Bøger / faglitteratur / vejledninger

Gå og forstå : vejen til den gode samtale i parforholdet


Beskrivelse


Få et bedre forhold til din partner ved at gå og forstå. Den gode samtale er essentiel i et godt parforhold og vejen frem, hvis man vil løse eller undgå problemer. For alle, der ønsker et bedre parforhold.

Indhold

Seneste udgave,

I kan lære at blive et bedre par

Forebyg problemer gennem samtale , Hvad er par i bevægelse i naturen?

I får tid og gode rammer til at tale sammen

Kunsten at tale, lytte og genfortælle

Hvordan forebereder I jer bedst muligt?

Effekt på energi, sundhed og kærlighed

Hvilken familietype er I?

Dokumentation for at metoden virker


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 27. jan. 2021

af

af

Thomas Ry Andersen

d. 27. jan. 2021

Få et bedre forhold til din partner ved at gå og forstå. Den gode samtale er essentiel i et godt parforhold og vejen frem, hvis man vil løse eller undgå problemer. For alle, der ønsker et bedre parforhold.

Problemer i parforhold og familieliv er ret normalt, men behøver ikke at ende med et brud. I bogen fortælles, hvordan samtalen er en af de vigtigste former for samspil i parforholdet, bl.a. fordi man kan uddybe den indbyrdes forståelse af hinandens personligheder, ligesom man kan bruge den til at løse praktiske og følelsesmæssige problemer. Bogen beskriver konceptet "Par i bevægelse i naturen", der bygger videre på samtalemetoden og som viser sig at kunne forløse den energi, der er nødvendig for at kunne skabe en tæt relation til et andet menneske. Bogen er opbygget, så man først læser om selve konceptet, baggrunden for at gå i gang, forberedelsen til og virkningen af af at bruge det. Desuden indeholder bogen eksempler på hvad par, der har brugt konceptet, har lært og hvad, det har gjort ved deres parforhold.

Bogen henvender sig direkte til par, men kan også bruges af professionelle behandlere. Den er skrevet i et ligefremt og let og forståeligt sprog, hvor alle kan være med. Tonen er venlig og behagelig.

Det kan anbefales også at læse Den nødvendige samtale i parforholdet, som "Gå og forstå" bygger videre på.


P [online]

d. 9. juni 2021

af

af

Rebecca Schønherr Thomsen

d. 9. juni 2021


Weekendavisen

d. 31. mar. 2021

af

af

Marta Sørensen (f. 1986)

d. 31. mar. 2021