Bøger / faglitteratur for børn / undervisningsmaterialer


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Gaming er nok en af de største sportsgrene i verden efterhånden, og de fleste unge gamer dagligt. Denne bog fortæller om computerspillenes udvikling, de forskellige spil og spilgenrer samt om gamerkulturen. Fra 12 år.

Indhold

Seneste udgave, bog

Fra brætspil til computerspil

Gaming og gamere

Spilgenrer

Counter-Strike, Fortnite og Minecraft

World of Warcraft

Rollespil

Spil og kroppen

E-sport

Design af computerspil

Spil og historie


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 1. apr. 2022

af

af

Henrik Munch Jørgensen

d. 1. apr. 2022

Gaming er nok en af de største sportsgrene i verden efterhånden, og de fleste unge gamer dagligt. Denne bog fortæller om computerspillenes udvikling, de forskellige spil og spilgenrer samt om gamerkulturen. Fra 12 år.

Bogen er en del af serien "De store fagbøger" og er opbygget efter seriens velkendte format begyndende med en kort intro til emnet, hvorefter de forskellige delemner belyses over opslag af to sider med en tætskreven tekst, faktabokse og diverse billeder. Bogen afsluttes med et stikordsregister samt forslag til yderligere fordybelse i emnet via bøger, net, podcasts og film.

Det er en rigtig god og interessant fagbog, som kommer flot hele vejen rundt om sit emne, giver god faglig viden samt sætter tanker i gang hos læseren. Bogen giver en god faglig ballast til at komme godt i gang med en skoleopgave om gaming.

Vil man gerne læse mere om gaming, eller skal man lave en skoleopgave om emnet, vil det være oplagt at supplere med titlerne FIFA eSportEsportens danske helteComputerspil, Esportens danske helte : alt om gaming, de store danske hold og vejen til toppen og den noget ældre udgivelse Computerspil, som fortæller om computerspillets historiske udviklingVil man gerne læse mere om gaming, eller skal man lave en skoleopgave om emnet, vil det være oplagt at supplere med titlerne FIFA eSport, : alt om gaming, de store danske hold og vejen til toppen og den noget ældre udgivelse Computerspil, som fortæller om computerspillets historiske udviklingVil man gerne læse mere om gaming, eller skal man lave en skoleopgave om emnet, vil det være oplagt at supplere med titlerne FIFA eSport, Esportens danske helte : alt om gaming, de store danske hold og vejen til toppen og den noget ældre udgivelse , som fortæller om computerspillets historiske udvikling.


Børn & bøger

Årg. 75, nr. 4 (2022)

af

af

Victor

Årg. 75, nr. 4 (2022)