Bøger / faglitteratur

Gammel Strand : om folk, fisk og fejder


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Gammel Strands historie og liv dels som en central del af København og ikke mindst som forsyningssted for friske fisk, såvel da fiskerne stadig lagde til ved kajen som senere med fiskekonerne.

Indhold

Seneste udgave, bog

Absalons Havn ; Politimester Torms Placat (1751) ; Et daguerreotypi af Gammel Strand (1840) ; Fiskekoner og fiskerkoner ; Illustreret Tidende besøger Gammel Strand (1869 og 1894) ; Pensionister mindes Gammel Strand og fiskekonerne ; Fiskehandlerne på Gammel Strand ; Kampen om sundhedsvedtægten (1956-1963) ; Doris, den sidste fiskekone. - Litteratur, links, stikord


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 25. apr. 2012

af

af

Maria Björnsdóttir

d. 25. apr. 2012

Gammel Strand : om folk, fisk og fejder er en bog om livet på Gammel Strand, først og fremmest med fiskerkonerne for øje. Fortællingen begynder i 1160'erne og fortsætter helt op til den sidste fiskerkone i 2008. Bogen er spækket med forskellige fotos og tegninger. For historisk interesserede på alment niveau.

Bogen fortæller Gammel Strands særlige historie som fiskemarked og med de berømte og berygtede fiskekoner. Forfatteren er cand.jur. og journalist, og bogen er skrevet i et lettilgængeligt sprog og med mange billeder. Den tager sin begyndelse helt ved Absalons tid og ridser hele historien op, helt frem til den sidste fiskerkone gik på pension i 2008. Det er også historien om et særligt kapitel i Københavns historie, som trækker tråde til det politiske og kulturelle liv i København og Danmark. Bogen indeholder en litteraturliste og en linkssamling. Vil med fordel kunne bruges til opgaveskrivning.

Pernille Stensgaard har skrevet bogen København - folk og kvarterer, som også har et kapitel om Gammel Strand, men der er ingen nyere fremstilling med fokus udelukkende på Gammel Strand.

En lettilgængelig gennemgang af et specielt stykke københavnerhistorie, fiskemarkedet og konerne på Gammel Strand. Illustrativ og overskuelig.


Weekendavisen

d. 13. juli 2012

af

af

Pernille Stensgaard

d. 13. juli 2012