Italiensk bogklassiker om det store etapecykelløb Giro d'Italia i 1949. Her skildres især duellen mellem datidens to største stjerner Fausto Coppi og Gino Bartali. For læsere af bøger om cykelsportens historie.
Uden de store forudsætninger for at skrive om cykelløb blev den italienske journalist Dino Buzzati sendt ud for at dække Giro d'Italia årgang 1949 for sin avis. Det blev til en cykelsportsklassiker, som nu er udkommet på dansk for første gang. Bogen skildrer det over 4.000 km lange cykelløb, der forbavsende nok ligner et etapeløb, som det ville finde sted i dag. Med stjerner og såkaldte vandbærere, fanatiske tilskuere, medier og firmahold. Det er kort efter 2. verdenskrig, og publikum hungrer efter en anden dramatik, og det får de bl.a. i det endelige opgør mellem Fausto Coppi og Gino Bartali, der skildres i Dino Buzzatis reportager. Bogen har et fyldigt forord af cykelsporteksperten Brian Nygaard, der er kendt fra tv og Weekendavisen.
Original og velskrevet reportage, som minder om, at sådan er etapeløbet - til alle tider. Man tænker også på vore dages duel mellem Pogacar og Vingegaard.
Andre relevante bøger, som bør nævnes og rammer samme "tone" af cykelsports-nostalgi, er Den gule trøje i de høje bjergeDen gale slagterAnquetil - helt alene , Den gale slagter og Anquetil - helt aleneAndre relevante bøger, som bør nævnes og rammer samme "tone" af cykelsports-nostalgi, er Den gule trøje i de høje bjerge , og Anquetil - helt aleneAndre relevante bøger, som bør nævnes og rammer samme "tone" af cykelsports-nostalgi, er Den gule trøje i de høje bjerge , Den gale slagter og .