Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Godt reddet


Beskrivelse


Adam glæder sig til at stå på mål i den kommende fodboldkamp. Men da fodboldkampen spilles bliver den forstyrret af en far, der hele tiden råber, ude fra sidelinjen. Om fodbold og fædre, for børn fra ca. 8 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. nov. 2023

af

af

Irene Gitz Christensen

d. 24. nov. 2023

Adam glæder sig til at stå på mål i den kommende fodboldkamp. Men da fodboldkampen spilles bliver den forstyrret af en far, der hele tiden råber, ude fra sidelinjen. Om fodbold og fædre, for børn fra ca. 8 år.

Adam elsker at spille fodbold og han glæder sig især til at skulle stå på mål for første gang. Hugo har første dag på holdet, og han virker rigtig nervøs. De andre tager godt imod ham og de spiller en god kamp. Adam synes det er meget forstyrrende, at Hugos far hele tiden råber ude på sidelinjen, til Adam og de andre spillere. Han bliver så påvirket af det, at han efter kampen helt mister lysten til at gå til fodbold. Da han endelig får fortalt, hvad der går ham på, lægger Simon en snedig plan, så de måske kan undgå, at der bliver råbt fra sidelinjen.

En god historie om, hvordan voksnes opførsel kan påvirke børn, i dette tilfælde på fodboldbanen. Beskrivelserne af, hvordan Adam håndterer sine følelser og hvordan drengene arbejder sammen, gør det til en vigtig historie til aldersgruppen. Historien er med korte sætninger og enkelte sort hvide illustrationer.

Læs også de andre bøger i serien om Adam, fx Tænk bare fodboldSjov eller alvor?Kick off. Der er skrevet mange andre gode fodboldbøger, fx Sjov eller alvor? som også handler om at styre sig på sidelinjen. Serien “Mål" af Luigi Garlando, som starter med Kick off anbefales ogsåLæs også de andre bøger i serien om Adam, fx Tænk bare fodbold. Der er skrevet mange andre gode fodboldbøger, fx som også handler om at styre sig på sidelinjen. Serien “Mål" af Luigi Garlando, som starter med Kick off anbefales ogsåLæs også de andre bøger i serien om Adam, fx Tænk bare fodbold. Der er skrevet mange andre gode fodboldbøger, fx Sjov eller alvor? som også handler om at styre sig på sidelinjen. Serien “Mål" af Luigi Garlando, som starter med anbefales også.