Bøger / skønlitteratur for børn / eventyr

Guldlok og de tre bjørne


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Billedbog. Eventyret om Guldlok med illustrationer omgivet af billedfriser med detaljer. Guldlok kommer ind i bjørnenes hus, spiser grøden, prøver stolene og falder i søvn i den lille seng, hvor bjørnene finder hende.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jens Verner Nielsen (skole)

d. 18. dec. 2018

Det er det gamle eventyr om de tre bjørnes rolige liv i det lille hus i skoven, indtil de forstyrres af pigen, der på sin skovtur kommer til huset, spiser den mindste bjørns grød, smadrer hansstol og sover i hans seng, inden hun efter bjørnenes tilbagekomst flygter igen, så roen atter kan genoprettes. Det er kommet i flere billedbogsudgaver de seneste år - senest Ives's billedflotte fra(92/39) og før da Langley/Møllehaves mere tekstdominerede fra (92/05). Nærværende minder nok mest om Jan Mogensens fra (88/03). Den gengiver historien ensartede opslag med et stort, roligt billedei midten med den melodisk fortalte tekst med rytmiske gentagelser anbragt i en lille blok oveni. Billederne er enkelt udført med tynde, våde farver men uden mange detaljer eller overraskelser isynsvinkel eller udtryk. Guldlok vises som en moderne pige med rygsæk og cowboybukser. Det specielle ved bogen er en billedfrise, der omkranser hvert opslag. Det er som brikker til et billedlotterimedenkeltgenstande i relation til temaet i midterbilledet som motiv. Det gør bogen mest egnet til oplæsning og begrebsdannende samtale og efterfølgende billedlæsning for de yngstebilledbogsinteresserede længe inden skolealderen.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Vibeke Munch Kofod

d. 18. dec. 2018

En billedmæssigt utraditionel udgave af eventyret om Guldlok henvendt til de yngste. Tekst og ill. er af debutant og billedkunstner Birte Mølgaard. Det velkendte eventyr gengives her i en kortog knap form, som fint tilgodeser fortællingens remseagtige karakter. De store ill. omkranses af billedfriser, hvis motiver udspringer af billedets fortælling som en slags associationsrække afting. Sovekammerscenen er f.eks. omgivet af tandbørste, natlampe, bøger etc. - mest enkle ting fra hverdagen, som kan give anledning til en uddybende snak med mindre børn om tilsvarende situationer(lave mad, spise, sove etc.). Billederne er malet i lyse, nordiske akvarelfarver og tegnet i en forenklet stil med vægt på de centrale figurer og ting (størrelsesforholdet bl.a.) i eventyret.Bjørnene er tegnet lidt grove, uden detaljer og bevidst klodsede. Såvel ansigtsudtryk som attituder afspejler deres sindstilstand, uden at det på noget tidspunkt bliver farligt eller truende forden meget moderne udseendeGuldlok (eller for læseren). En stemningsfuld og sød fortolkning af eventyret, som i denne form henvender sig langt ned aldersmæssigt. Tekstens enkelhed og billedernesnæsten pegebogsagtige karakter peger på en anvendelse fra ca. 2 - 4 år.



Informationer og udgaver