Bøger / skønlitteratur / digte

Hængsler : en bølge


Beskrivelse


Digte. Poesi, der betjener sig af et mørkt billedsprog og lever i kraft af de foruroligende billeder, den fremmaner hos læseren.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 9. sep. 2015

af

af

Thomas Ry Andersen

d. 9. sep. 2015

Digte, som lever i kraft af de stærke og til dels dystre og foruroligende associationer, de formår at fremkalde hos læseren. Til læsere af dansk poesi.

Indledningsdigtet består af ét vers: "Hæft blod". Herefter følger en række digte som, i uens vers- og strofelængde, betjener sig af et lignende billedsprog, der bl.a. tematiserer det kropslige og sproget: "Afskårne piger gyngende i vin". "Læbeblanke koner opflasket på revet læspen/rullet i baner som ord". "Vi, hængsler udblødt i opkogte bundter af køn./ Nid gennem ros, slik, kindrød pop, øksehånd/ der syr realist til negle, plisseret fald". Forårets knortede blod." Flere af digtene omhandler endvidere digter-jegets mor: "Min mor eller vinden,/ vi spyttede ben. At kalke/ skønne okkermalede pyloner til minde om søn./ Forårets knortede blod". Henrik Kabell blev færdig på Forfatterskolen i 2005 og debuterede i 2014 med XAf by, af rød. I 2015 er også udkommet Af by, af rødIndledningsdigtet består af ét vers: "Hæft blod". Herefter følger en række digte som, i uens vers- og strofelængde, betjener sig af et lignende billedsprog, der bl.a. tematiserer det kropslige og sproget: "Afskårne piger gyngende i vin". "Læbeblanke koner opflasket på revet læspen/rullet i baner som ord". "Vi, hængsler udblødt i opkogte bundter af køn./ Nid gennem ros, slik, kindrød pop, øksehånd/ der syr realist til negle, plisseret fald". Forårets knortede blod." Flere af digtene omhandler endvidere digter-jegets mor: "Min mor eller vinden,/ vi spyttede ben. At kalke/ skønne okkermalede pyloner til minde om søn./ Forårets knortede blod". Henrik Kabell blev færdig på Forfatterskolen i 2005 og debuterede i 2014 med X. I 2015 er også udkommet .

Kabell har igen skrevet en usædvanlig og stilistisk stærk digtsamling, der består af tempofyldt, legende og kompromisløs poesi, som i høj grad lever i kraft af de foruroligende associationer, den formår at fremkalde hos læseren.

Jeg synes Henrik Kabell er en spændende og mørk stemme i dansk poesi, som på visse punkter vækker mindelser om Broby Johansens Blod.


Berlingske tidende

d. 24. okt. 2015

af

af

Jørgen Johansen

d. 24. okt. 2015



Informationer og udgaver