Bøger / skønlitteratur / digte

Hannahs sang : digte


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Digte der skildrer et erotisk, måske mellemøstligt, univers.

Indhold

Seneste udgave, bog

Jeg har været forelsket siden den dag ...

Alting har forladt sig selv, og jeg ved intet

Jeg kan ikke finde ro mellem de ...

Længslen kan være helt tyndslidt som ...

Konstruktionerne keder mig, jeg befinder ...

Der er noget foran mig, som jeg rækker ud ...

Jeg sidder i et blåt rum og venter på ...

Jeg giver dig mine blege hænder, jeg har ...

Jeg vil gerne bare være modtagende

Hvis jeg nu ikke elskede dig så overflødigt ...


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 31. jan. 2011

af

af

Anne-Meta Lind Brunsborg

d. 31. jan. 2011

Det er erotiske digte. De er især møntet på yndere af erotisk inspiration i digtning, hvor der ikke er tale om pornografi. Også andre kan være med, da de udmærket kan læses pga. deres energi og billedsprog.

Digtene er lagt i munden på en israelsk(?) kvinde. De besynger kærligheden i et sanseligt og billedmættet sprog. Først forekommer kvinden passiv og modtagende; men efterhånden bliver indtrykket af hende mere aktivt søgende og måske religiøst. Om manden får man at vide, at håret er gyldent. Billederne er foruden af kroppen - læber, favn, arme, hænder - hentet fra et mellemøstligt landskab - ørken, oase, rose osv. Stednavnet Betlehem nævnes. Også en rosenkrans/en bedekrans og et kloster nævnes. Digtene er korte, og nogle endda ultrakorte som: "Der er en duft af appelsintræer og salve./Der er en duft i min intethed." Der er mange gentagelser, der får digtene til at fremstå rytmiske og suggererende.

Jeg kommer til at tænke på Gl. Testamentes "Højsang", når digtet lyder sådan: "Min Gud har løftet mig fra mørket,/min Gud har vist mig alting her. Og jeg søger/bare dybere ind i sproget, ind bag sprogets/slør. Min Gud har vist mig alting her, min Gud/har elsket og forfulgt mig." Det er L.L.C.s første digtsamling. I 2009 udsendte hun debutromanen Camille på sit eget forlag, Pazunski, som hun oprettede i frustration over de kommercielle forlags sendrægtighed i behandlingen af romanen, der var antaget til udgivelse.

Fin debut. Digtene virke sarte, men har energi.


Information

d. 11. feb. 2011

af

af

Kamilla Löfström

d. 11. feb. 2011


Kristeligt dagblad

d. 27. juni 2011

af

af

Peter Stein Larsen

d. 27. juni 2011