Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Havet stiger


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Onkel og jeg kører til Fanø. Vi skal se sæler ved vadehavet. Vi går ud fra stranden i lang tid, og så er der sæler, men så kommer tågen.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 25. feb. 2020

af

af

Mette F. F Dyreborg

d. 25. feb. 2020

En tur til vadehavet bliver til en kamp for livet, da en tyk tåge pludselig dukker op. Man kan ingenting se og derfor heller ikke finde ind til land. For 9-11-årige.

Det var onkel Niels, der ville alene afsted til vadehavet og vise sin niece sæler i stedet for at følges med en gruppe og en biolog. Det skulle være sjovere alene og gratis, men det bliver dog meget alvorligt, da onkel Niels pludselig ikke har flere kræfter og tågen kommer. Bogen er skrevet af Henrik Einspor og fra forlaget "Løse ænder," der skriver mellemtrinslitteratur med ultra lav lix.

En fantastisk velskrevet og god bog, hvor spændingen langsomt bygges op, så man nærmest holder vejret til sidst. Kapitlerne er korte og sproget er let-læseligt og rigtig godt.

Lignende bøger kunne være: Alt godt fra havetBølgen og BølgenLignende bøger kunne være: Alt godt fra havet og .