Middelalderliv
Andrew Langley
Hent dine bestillinger på dit foretrukne bibliotek
Sammensæt din søgning
Afgræns yderligere
Bøger / faglitteratur til børn
Middelalderliv
Andrew Langley
Hvaler og andre havpattedyr
Vassili Papastavrou
Rusland
Kathleen Berton Murrell
Hekse og troldmænd
Douglas Hill (f. 1935)
Det gamle Rom
Simon James (f. 1957)
Spioner
Richard Platt (f. 1953)
Gorillaer og andre primater
Ian Redmond
Hajer
Miranda MacQuitty
Skibsvrag
Richard Platt (f. 1953)
Pyramider
James Putnam
Baseball
James Kelley
Orkaner og tornadoer
Jack Challoner
Slagmarken
Richard Holmes (f. 1946)
Præsidenter
James Barber (f. 1952)
Elefanter
Ian Redmond
Det vilde vesten
Stuart Murray
Bjerge
Rebecca Stephens
Den amerikanske borgerkrig
John Stanchak
2. verdenskrig
Simon Adams
Islam
Philip Wilkinson
Pirater
Richard Platt (f. 1953)
Undervandsbåde
Neil Mallard
Mars
Stuart Murray
Vietnamkrigen
Stuart Murray
Hekse og trolddom
Hanne Guldberg Mikkelsen
Mødet med en troldmand
Christina Elisabeth Ebbesen
Magiske formularer : over 40 charmerende og magiske formularer til forøgelse af din fysiske, psykiske og spirituelle formåen
Marian Green
Heksekunst og trylleurt : en fag- og aktivitetsbog om hekse
Abracadabra : magiske mestre, mystiske kræfter og magtfulde ord
Åsa Lind
Heksetid
Matt Ralphs
Magi
Sigurd Toftdahl Terkelsen
Sære skabninger
Jens Laigaard
Når en sort kat krydser din vej
Hélène Wagn
Magilogi : troldmændenes hemmelige bog : den sande beskrivelse af troldmænd og heksemestre, deres kunst og mange herlige evner som beskrevet af Mester Merlin
d. 15. jan. 1999
af
af
Lotte Lykke Simonsen
d. 15. jan. 1999
En bladrebog om magiens kunst. Bogen giver læseren et kig ind i troldmændenes og heksenes gådefulde verden. Findes de? Og hvis de gør, hvem er de så? Bogen fortæller i 21 kapitler om berømte hekse og troldmænd, eventyrenes hekse, heksejagt, magiske redskaber, spådomskunst, indiansk magi, afrikansk trolddom og moderne magi. Bogen har et væld af fotografier i farve, som viser dragter, magiske redskaber, magikere og andre besyndelige ting! Et Dorling Kindersleys produkt, kendetegnende ved mange farverige illustrationer, en brødtekst og mange billedtekster. Brødteksten og billedteksterne rummer mange informationer, men er, selvom den er kortfattet, læseteknisk ret krævende. Bogen er nok for overfladisk til opgavebrug, men er god som bladrebog til nysgerrige sjæle. Selvlæsning fra 11-12 år. Der findes mange bøger om emnet, men denne her vil fint kunne indgå i gruppen som et farverigt supplement.
d. 15. jan. 1999
af
af
Jørgen Carlsen (skole)
d. 15. jan. 1999
Farvestrålende fagbog om magi, troldmænd og hekse i hele verden. En Dorling Kindersley udgave, hvor næsten alle dobbeltopslag har sit eget emne, der behandles i en informerende brødtekst, suppleret af mange fotos og tegninger, der alle har en forklarende tekst i ret små typer. Alle illustrationer er fritskrabede og står tydeligt på den hvide baggrund. Fra indholdsfortegnelsen kan nævnes: Berømte hekse og troldmænd, Magiske ingredienser, Afrikansk trolddom, Magi i Fjernøsten, Dyreenergi og Moderne magi. Sidste side har stikordsregister og billedkilder. Danmarks navn nævnes to steder i bogen. Teksten kan selvlæses omkring 7. kl. og dele af indholdet vil kunne bruges i forbindelse med tema- eller projektarbejde, specielt de mange illustrationer. Emnet har ofte elevernes interesse og mange skolebiblioteker er dækket godt ind med bl.a. Mysteriet om heksen 1990, Maren og de andre Satans hekse 1991, Til bål og brand : historien om heksene 1994. Nærværende bog kan bl.a. p.g.a. illustrationsmaterialet være et udmærket supplement til ovennævnte titler, der har mange informationer om danske forhold. Desuden vil børn i alle aldre blive fanget af titel og omslag og bruge bogen som en spændende bladrebog.