Bøger / skønlitteratur til børn / billedbøger

Historier for 1-årige


Beskrivelse


Sange, rim og remser og fire fortællinger med små situationer fra et lille barns hverdag. Farverige billeder og søde dyr at kigge på. Billedbog for 1-årige.

Indhold

Seneste udgave,

Mortentid

Rim og sange

Legetid

Rim og sange

Tid til lur

Rim og sange

Puttetid

Rim og sange


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 16. feb. 2024

af

af

Dorthe Grønbæk

d. 16. feb. 2024

Sange, rim og remser og fire fortællinger med små situationer fra et lille barns hverdag. Farverige billeder og søde dyr at kigge på. Billedbog for 1-årige.

4 fortællinger med overskrifterne: morgentid, legetid, tid til lur og puttetid. Hver fortælling består af forskellige udsagn som passer til overskriften fx "Godmorgen, alle sammen" og "Jeg strækker mig helt op til himlen". Alle udsagn har et billede af et dyr fx en skildpadde som vågner, en elefant som strækker sig, en isbjørneunge som putter hos sin mor og en løveunge som får et kram af sin far. Efter hver fortælling er der 6-7 sange, rim og remser. Forrest en introduktion til højtlæsning og til bogens indhold. I samme serie er tidligere udkommet Historier for 2-årigeHistorier for 3-årigeHistorier for 4-årige, Historier for 3-årige og Historier for 4-årige4 fortællinger med overskrifterne: morgentid, legetid, tid til lur og puttetid. Hver fortælling består af forskellige udsagn som passer til overskriften fx "Godmorgen, alle sammen" og "Jeg strækker mig helt op til himlen". Alle udsagn har et billede af et dyr fx en skildpadde som vågner, en elefant som strækker sig, en isbjørneunge som putter hos sin mor og en løveunge som får et kram af sin far. Efter hver fortælling er der 6-7 sange, rim og remser. Forrest en introduktion til højtlæsning og til bogens indhold. I samme serie er tidligere udkommet Historier for 2-årige, og Historier for 4-årige4 fortællinger med overskrifterne: morgentid, legetid, tid til lur og puttetid. Hver fortælling består af forskellige udsagn som passer til overskriften fx "Godmorgen, alle sammen" og "Jeg strækker mig helt op til himlen". Alle udsagn har et billede af et dyr fx en skildpadde som vågner, en elefant som strækker sig, en isbjørneunge som putter hos sin mor og en løveunge som får et kram af sin far. Efter hver fortælling er der 6-7 sange, rim og remser. Forrest en introduktion til højtlæsning og til bogens indhold. I samme serie er tidligere udkommet Historier for 2-årige, Historier for 3-årige og .

Indbydende forside med et udstanset 1-tal og billeder af søde dyr. Bogens fire fortællinger har ikke en fortløbende handling, men består af korte sætninger og udsagn som passer til temaet. De efterfølgende sange og rim, er en blanding af både kendte og knap så kendte. Simple farverige illustrationer, som virker lidt udtryksløse.

Buller - rim og remserEmil skal i bad har 14 enkle små, både kendte og ukendte, rim og remser med legeforslag og fagter. Inger Tobiasens bøger om Emil, fx Emil skal i bad, er en fin lille serie med små fortællinger fra et barns hverdagBuller - rim og remser har 14 enkle små, både kendte og ukendte, rim og remser med legeforslag og fagter. Inger Tobiasens bøger om Emil, fx , er en fin lille serie med små fortællinger fra et barns hverdag.



Informationer og udgaver