Denne antologi handler om hvordan hjernen styrer vores bevægelser. Den er nok for studerende ikke over gymnasieniveau og andre med interesse for området.
Bogen er udgivet af HjerneForum, og er en antologi skrevet af 18 danske forskere med specialer indenfor "hjernen i bevægelse". Bogen kommer rundt om temaer som genetik, motorisk udvikling, motorisk indlæring, nervesystemets opbygning, skizofreni og bevægelse, genoptræning af hjernen, hvordan hjernen styrer vores bevægelser, skrivekramper etc. Desuden kommer en forsker ind på temaet, om vi har en fri vilje, og egne oplevelser af krop og bevægelser. Bogen kommer rundt om hjernen fra arv og miljø til specifikke sygdomme, både hos børn og voksne. Se mere http://hjerneforum.dk/hjernenibev.htm.
Jeg har ikke fundet titler, der samler så mange specialer indenfor hjerneområdet.
Bogen er skrevet af 18 danske forskere med hver deres udgangspunkt. Umiddelbart er det en svaghed med så mange skribenter, for sproget er lettere uensartet. Nogle forskere går i dybden, andre er mere overfladiske, og bogens temaer stikker i både øst og vest og vil have det hele med. Men man får så både bredden og dybden inden for hjerneforskning og bevægelser. Artiklerne er korte og giver nyeste konkrete viden om hvad der forskes i rundt omkring i Danmark. Bogens layout er måske ikke det mest spændende, og teksten står meget tæt skrevet. Mange forskere har illustrationer med i bogen, som hvis man ikke kender til latinske begreber kan være svære at gennemskue.