Spil / computerspil

Hugo - bukkazoom!


Beskrivelse


Racerspil. Du er på størrelse med en bladlus og skal køre race i bladlusenes verden i sjove biler sammen med Hugo og hans familie. Undervejs kan du samle power-ups, som du blandt andet kan bruge til at skyde på modstanderne med.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 6. apr. 2004

af

af

Finn Wraae Poulsen

d. 6. apr. 2004

Game boy advance. Endnu en kendt spilfigur kan med denne udgivelse føje et go-kartspil til karrieren. Nogen præmie for dyb originalitet kan spillet ikke opnå, men mindre kan jo også gøre det og spillet hører absolut ikke til de ringeste, vi har set fra trolden. I spillet, som har hentet inspiration fra de klassiske Micro Machines-spil, er Hugo og de øvrige kendte figurer fra hans spilunivers skrumpet ind til størrelsen af bladlus og der køres race i sjove biler i bladlusenes verden. Spillet rummer 7 forskellige løbstyper, som rækker fra at skulle fange bladlus og køre dem hjem til sin egen base til almindeligt klassisk racerløb. Selv om banerne ligner hinanden tilfører de forskellige løbstyper trods alt spillet en vis variation. Der kan vælges mellem 3 sværhedsgrader. Undervejs i banerne kan der samles mange forskellige power'ups, fx forskellige typer missiler, som kan anvendes til at bøffe modstanderne med. Ved hjælp af linkkabel kan der spilles med op til 4 spillere af gangen. Da banerne er store og åbne vil især mindre børn let kunne komme til at køre rundt uden mål og med, men der er dog indlagt en lille hjælpepil, som viser vejen til det næste checkpoint. Selve styringen af bilerne kræver en vis tilvænning, som jeg tror vil volde især mindre børn problemer. Spillets PEGI-rating er sat til 3 år, men efter mit skøn henvender spillet sig, på grund af den lidt vanskelige styring, hovedsageligt til spillere mellem 7 og 9 år, som vil kunne have nogle fornøjelige timer i selskab med trolden og hans venner i bladlusenes verden. På dansk, norsk, svensk, engelsk, tysk, fransk, finsk, spansk, portugisisk, hollandsk, italiensk og polsk.


Bibliotekernes vurdering

d. 6. jan. 2004

af

af

Finn Christiansen

d. 6. jan. 2004

Playstation 2. Trolden Hugo, der i en fjern fortid var et todimensionelt tv-spil på TV2, har nu i mange år stået på egne ben og dukker med jævne mellemrum op med nye børnerettede udfordringer. I 2001 udkom Hugo med en ekstra grafisk dimension - og det er samme rummelige og kantede Hugo, som er hovedpersonen i dette racerspil. For at kunne deltage i bladlusenes racerløb, er Hugo, hans familie og venner skrumpet ind til ministørrelse. De 15 racerbaner er derfor fyldte med besværlige forhindringer som græsstrå og paddehatte. Banedesignet er fortrinligt afvekslende fra bane til bane, fx sumpen og ørkenen, og herligt børnevenligt. Bladlusenes mesterskab består af fem forskellige turneringer, hvor man skal fræse rundt på kryds og tværs, samle bladlus og power-ups og komme først gennem porte. Der er fra 4 til 8 biler på banerne ad gangen. Turneringerne kan også spilles én ad gangen, eller man kan nøjes med tidskørsel, hvor man er alene på banen. Eller bare fri kørsel, hvor man kører rundt på må og få og plaffer modstandere ned. Styringen er spillets akilleshæl. Den er alt for svær - især for Hugos normale målgruppe, de cirka 5 til 8-årige. Og selv på letteste niveau giver modstanderne urimelig hård konkurrence, både med deres fart, præcise styring og ufejlbarlige bombechikaner. Desuden er portene "intelligente", hvilket betyder, at de undviger ens bil. Et ulideligt sværhedsmoment, der tilsyneladende også undgår de computerstyrede modstandere. Grafik og lyd i mellemklassen - dog skal fremhæves de fine danske stemmer. Samlet set et spil, der misser målgruppen. Banerne og grafikken holder vand, men sværhedsgraden er for høj til den aldersgruppe, der gerne vil underholdes af Hugo. Sprog: dansk.


Bibliotekernes vurdering

d. 6. apr. 2004

af

af

Astrid Tang

d. 6. apr. 2004

Cd-rom. Det er efterhånden mange år siden, at skærmtrolden Hugo gik fra tv til pc og nu er han tilbage - denne gang som racerkører. Hugo, hans familie og venner er skrumpet ind så de har størrelse som bladlus og så er der dømt race i insektverdenen. Der kan vælges mellem flere forskellige racetyper, med hver deres mål, fx at komme først gennem porte der flytter sig, tilkæmpe sig bladlus, der skal afleveres i check-points o.l. Fælles for banerne er, at der ikke er nogen forudbestemt vej, der skal følges, men der kan køres frit på hele banen. Undervejs i de forskellige race, skal der samles genstande og power-ups, som gør det muligt at skyde modstanderne af banen. Ved at vinde mesterskaber åbnes der op for valg af nye biler, baner og figurer. De ni kendte figurer fra Hugo-universet, der er at vælge imellem, har ens evner, men bilerne har forskellige styrker og svagheder: mariehønebilen er god til at flyve, mens skarnbassebilen har et indbygget våben. Banerne er meget forskellige, og selv om de ikke er særlig store, er der store udfordringer til ens køreevner. Bilerne er meget svære at styre - et forkert tast på tastaturet og bilen vælter eller kører i forkert retning. Derfor er det vigtigt at bruge de våben man har, rigtigt, da en fuldtræffer ofte en eneste vej til sejr. Der er tre sværhedsniveauer, men selv på letteste niveau er det en vanskelig opgave - for vanskelig for Hugo's sædvanlige målgruppe. Børn fra 7 år vil kunne tilbringe nogle timer i selskab med Hugo, men må været udstyret med usædvanlig stor portion tålmodighed, hvis de også forventer at vinde engang imellem. Det er muligt for to spillere at konkurrere, men her er tastaturstyringen endnu mere upræcis.


Jyllands-posten

d. 11. dec. 2003

af

af

Kristian Halskov

d. 11. dec. 2003