Film / fiktion for børn / børnefilm

Hurlum haj 2 : high tide


Beskrivelse


Hajen Thor truer med at ødelægge koralrevet, hvor fiskene Paw, Cordelia og andre havdyr bor. Paw har få dage til at forhindre hajangrebet, men kun ved at samarbejde vil det lykkes at redde revet.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 5. aug. 2013

af

af

Astrid Tang

d. 5. aug. 2013

Det er ikke nødvendigt at have set første Hurlum haj-film for at følge med. Filmen er tilladt for alle, men frarådes børn under 7 år. Børn fra 7-9 år vil få uforpligtende underholdning.

Fiskene Paw og Cordelia bor på det smukke koralrev, sammen med et væld af andre havdyr. Alt ånder fred indtil den dag, hvor hajen Thor og hans kumpaner truer med at ødelægge revet. Thor vil nemlig have hævn over Paw, fordi han vandt Cordelias hjerte. Paw har få dage til at gøre de andre havdyr på revet kampklar, inden tidevandet bliver så højt at hajerne kan angribe. Paws træning er hård og nytteløs og hajerne allierer sig med hajen Ronnie, der i forklædning sendes til revet for at spolere træningen. Det gør Ronnie ved at overbevise havdyrene om at deres redning er, at opføre et show, så menneskene får øje på dem og dermed beskytter dem fra hajangrebet. Det er en temmelig fjollet og umorsom fortælling, der aldrig rigtig bliver spændende. Moralen bliver penslet ud: kun ved at samarbejde kan havdyrene redde revet.

Første del af fortællingen om Paw og de andre fisk på revet, nåede ikke biograflærrederne i Danmark, men fik dansk premiere direkte på dvd i 2008. Både Hurlum haj 1 og 2 låner stærkt fra film som Find Nemo og Stor Ståhaj, men er på ingen måde i samme klasse, hverken hvad angår historien, animationen eller humoren.

Metervarerproduktion, hvor spændingskurven er temmelig lav, animationerne på det jævne og humoren højst kan ryste et skævt smil af sig.