Musik / rock

Hver sin vej


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Indhold

Seneste udgave, musik (cd)

Bum bum

Almindelig dag(Anne Linnet: vokal)

Blege knæ

Ikkeryger ven

Brevet

Loppen

Togsangen

Dope

Luften

Går hun ikke meget for sig selv?

Fjernsyn

Den stenede jord


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (8)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. sep. 2008

af

af

Thomas Tiedje

d. 24. sep. 2008

Det er med Marie Key som med Thomas Buttenschøn: Enten knuselsker man hende eller får udslet. Undertegnede finder dog, at Marie hæver sig en del over Buttenschøns banale stadie og tilføjer de nu mere elektrificerede pop-, rock-, jazz- og folkevise-melodier et poetisk pennestrøg, det er svært at have noget imod: <i>"Tænk at du ku' smide de smøger/Du ryger ikke engang i smug/Åh Susan/Med fødderne på jorden/Du smed din Prince-pakke i fjorden/Og gik videre uden røg,"</i> lyder det således undervejs i Maries verden, der formår at forvandle hverdagen til noget udover det sædvanlige.


DR musik

2008

af

af

Ole Jakobsen

2008

"Man er forfærdelig godt underholdt, og når man skriver tekster som dem her, så blæser man faktisk helt og holdent på ens gamle idiosynkrasier".


Gaffa [online]

d. 8. sep. 2008

af

af

Ole Rosenstand Svidt

d. 8. sep. 2008

"I det hele taget er teksterne præget af større alvor. Det har desværre fjernet lidt af Keys umiddelbare charme, men der er dog stadig plads til spøjse hverdagshistorier ... Musikalsk har Hver Sin Vej også fået et lidt mere eftertænksomt og fyldigt skær, ikke mindst takket være Tim Christensens mellotron, og heldigvis er Keys sødmefulde, småhæse stemme uspoleret. En hæderlig opfølger til den storcharmerende debut".


Jyllands-posten

d. 18. sep. 2008

af

af

Anders Houmøller Thomsen

d. 18. sep. 2008

"Sangskriver Marie Key digter om hverdagen og fridagen et sted mellem det stærkt originale og det bindegale. Oftest er det virkelig besnærende, når hun fabulerer på sin lidt skuldertrækkende humoristiske måde".


Ekstra bladet

d. 6. sep. 2008

af

af

Henrik Queitsch

d. 6. sep. 2008

"Bortset fra Little Richard-lånet 'Blege Knæ' tynges 'Hver sin vej' desværre ned af alt for mange kompositioner, som både tekst- og emnemæssigt simpelthen er for ordinære til at nå over bagatel-niveauet. Lidt synd, da der ellers er kommet lidt mere kød på den musikalske og arrangementsmæssige side af sagen".


Berlingske tidende

d. 22. sep. 2008

af

af

Jeppe Krogsgaard Christensen

d. 22. sep. 2008

"13 nye sange i en mere alvorlig tone end før, men med den poetiske, bevidst kejtede pen i behold".


Politiken

d. 12. sep. 2008

af

af

Kim Skotte

d. 12. sep. 2008

"Marie Key skriver om små ting, hvoraf ikke så få indkapsler de store ting. Man skal bare lige høre, at de er der. Hun kender eller iagttager på en måde, som er gennemført ukunstlet og løftet ud af det almindelige med kun den mest nødvendige og altafgørende dosis poesi. Det er både aparte, sødt og personligt og resulterer aldrig i et krukkeri, der stiller sig i vejen for troværdigheden ... Målt på overrumplende umiddelbar charme kan 'Hver sin vej' ikke helt matche Marie Key Bands to år gamle debutalbum, hvor 'Kleptoman' og 'Er det nu' virkelig knuste hjerter i øjenhøjde. Til gengæld er 'Hver sin vej' et mere helstøbt bevis på, at det bedste rygstød for en original er et ganske lille band, der ikke bare kender hinanden ind og ud, men også behersker et imponerende arsenal af subtile stemningsskift".


Information

d. 16. sep. 2008

af

af

Ralf Christensen

d. 16. sep. 2008

"Marie Key Band [når] længere med deres andet album. Rocknerven fungerer fornemt som accelerator i flere sange. Visepræget har kastet endnu stærkere sange af sig. Og sødmen og finurligheden i Marie Keys stemme kommer til sin fulde ret i produktionen og i hovedpersonens mix af humor og underspillet melankoli".