Musik / pop

I guess nothing will be the same


Indhold

Seneste udgave,

Country Fuckboy

2:54 min

Nobody Really Cares

3:11 min

Sure

2:22 min

We're Toxic

3:26 min

Boys In Movies(ft. Nilüfer Yanya)

3:44 min

We Made It

3:33 min

Exist

4:01 min

Dead Flower

3:31 min

Ice Melting

3:35 min

Turn Your Back On Me

4:00 min

Text Me Back

3:25 min


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Soundvenue

d. 10. juni 2022

af

af

Marie Ulrich Østergaard

d. 10. juni 2022

"På trods af den mørke ramme byder Liss' debutalbum på nogle af de mest poppede og tilgængelige sange fra bandets hånd. Musikken er sprudlende, let og groovy, men kontrasteres af et sårbart og ofte dybt melankolsk tekstunivers. Et album, der endnu en gang understreger, hvor uendeligt trist, det er, at vi ikke har mere Liss i vente ... et stærkt og smittende popalbum i sin egen ret".


Undertoner

d. 10. juni 2022

af

af

Mads Lind

d. 10. juni 2022

"Det danske popband Liss med den lysende fremtid mistede Søren Holm til selvmord. Men de nåede at indspille et debutalbum, der byder på alt det intense og naive, som gjorde dem så vidunderlige ... Albummet tæller 11 numre, der alle befinder sig på samme spektrum af blide og groovy, melodifokuserede og intense popsange, der har god timing og flotte hooks i overmål ... Desværre er der flere halvslappe omkvædsgentagelser og en god del ensformighed i både rytmik, instrumentering, form og miks. På flere numre opstår den fornødne magi simpelthen ikke ... Højdepunkterne er til gengæld ganske høje. På både åbnings- og afslutningsnumrene når vi et par spadestik dybere, både tematisk, dynamisk og melodisk. Der er også et par andre numre, der på forskellige punkter formår at løfte sig til noget andet og mere end ret gode popsange. Tilsammen en håndfuld numre, der gør, at albummet er det hele værd".


Jyllands-posten

d. 4. sep. 2022

af

af

Kasper Schütt-Jensen

d. 4. sep. 2022

"Søren Holms sjælfulde vokal fungerer som det primære instrument på disse 11 skæve og helt perfekte popsange. 'Boys In Movies' fungerer helt som fortjent som et aktuelt radiohit, hvis fængende udtryk er repræsentativt for dette usædvanligt helstøbte debutalbum".


Politiken

d. 10. juni 2022

af

af

Alexander Vesterlund

d. 10. juni 2022

"Lader man musikken tale, så er 'I Guess Nothing Will Be the Same' præcis det album, man havde håbet, troet og ventet på, at Aarhus-bandet, der senere flyttede til København, havde i sig, siden de ep-debuterede i 2016 ... Sangene på 'I Guess Nothing Will Be the Same' er veldrejet og generøs popmusik, man bliver glad af at lytte til".



Informationer og udgaver