Bøger / skønlitteratur for børn / indianske sagn

Ilden og jaguaren : myter & sagn fra Sydamerika


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


7 sydamerikanske sagn og myter fortæller bl.a. om hvordan menneskene stjal ildens hemmelighed, hvordan Asare kæmpede mod alligatorer og hvordan inka-puslingene sejlede i en valmuekedel.

Indhold

Seneste udgave, bog

Myter eller sagn?

Sydamerikanske myter og sagn

Hvor kommer stjernerne fra?

Ilden og jaguaren

Den uendelige himmels verden

Jorden, ilden og vandet

Inkafolket - solens udvalgte folk

Valmuekedlens rejse

Asare og alligatorerne


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 2. okt. 1998

af

af

Susanne Thøfner

d. 2. okt. 1998

Forfatteren indleder med at definere forskellen på myter og sagn samt med at give en kort historisk og geografisk baggrundsorientering til de 7 myter/sagn, som optager størstedelen af bogens sider. Bogen er flot og iøjnefaldende med en farvestrålende illustration af bogens titel på forsiden og farvemættede, atmosfærefyldte tegninger gennem hele bogen. Siderne er desuden indrammet med farvestærke tegnede borter, der får bogen til at se flot og indbydende ud. Selve historierne er genfortalt i et veloplagt sprog med megen dialog, og teksten egner sig både til op- og selvlæsning. I samme serie er tidligere udkommet Bror Kanin (98/22), der indeholder myter og sagn fra Nordafrika. Med sine udmærkede indledende afsnit og et ret udførligt stikordsregister er bogen selvfølgelig yderst relevant i undervisningssammenhæng, men den egner sig også til ganske almindelig fornøjelseslæsning fra ca. 10 år og - oplæsning fra ca. 8 år.


Bibliotekernes vurdering

d. 2. okt. 1998

af

af

Karsten Boll (skole)

d. 2. okt. 1998

Forfatteren til Bror Kanin : myter & sagn fra Nordamerika (98/22) fortsætter med en fagbog om sydamerikanske myter & sagn, der er utrolig flot og velfortalt. De 2 første kapitler giver en kort indføring i forskellen på myter og sagn samt lidt om baggrunden for de historier, der er skrevet. På de efterfølgende 40 sider bringes 7 forskellige mytologiske forklaring på, hvordan bl.a. dyrelivet er opstået, hvordan jorden er blevet befolket samt hvordan stjernerne er kommet på himlen. Til hver historie er der 1koloristisk helsides - samt en halvsides illustration i Bjørn Wiinblad-stil. Helsidestegningen indleder myten. Desuden er der en bort rundt om hele siden på hvert opslag med mytologiske figurer - alt sammen med til at skabe stemningen i fortællingerne. Sproget er dialogrigt og causerende. Selvom teksten kun er sat i en spalte med store typer, virker teksten læsevenlig pga. af den åbne sats. Lettere, men heller ikke så fyldig som Giffords Krigere, guder og ånder fra central- og sydamerikansk mytologi (94/01). Selvlæsning fra 4. kl - og god til oplæsning fra 2. kl. Kan bl.a. bruges til emnearbejde omkring myter/sagn, Sydamerika på mellemtrinnet.


Religionslæreren

Årg. 95, nr. 2 (1999)

af

af

Heidi F. Christophersen

Årg. 95, nr. 2 (1999)



Informationer og udgaver