Bøger / faglitteratur til børn

Indien


Indhold

Seneste udgave,

Geografi og befolkning

Historie

hinduer og muslimer(Indiens befolkning)

Regering og politik(Indiens befolkning)

Økonomi og teknologi(Indiens befolkning)

Voksende byer(Indiens befolkning)

Miljøproblemer(Indiens befolkning)

Kashmir(Centrale problemer)

Atomvåben(Centrale problemer)

Kvindernes dagligliv(Centrale problemer)

Børnenes dagligliv(Centrale problemer)

Hvad vil fremtiden bringe?(Centrale problemer)

Tidslinje og fakta(Centrale problemer)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Helle Andersen

Bogen henvender sig til unge i 6.-9. klasse og præsenterer ligesom de 7 andre bøger i serien et land, som ofte omtales i medierne. Velegnet både til geografi og ved emne/projektarbejde.

En særdeles informationsrig fagbog med et smukt layout og skrevet i et letforståeligt sprog. Den vil med sine 12 kapitler gerne nå mange emner. Når hvert tema kun behandles på et dobbeltopslag med pæn stor typografi og store fine farvefotos bliver det følgelig ikke detaljerede udredninger. Således klares fx Indiens historie i syvmileskridt. Spændinger og vold mellem hinduer og muslimer forklares kort og præcist. Man får et hurtigt overblik over præsidenter og politik og et indtryk af en god økonomi og en teknologi i pæn udvikling. En enorm forskel på rig og fattig står lysende klart ligesom miljøproblemer og naturkatastrofer. Provinsen Kashmir og atomvåben er store problemfelter. Kvinder og børns vilkår er også med, og til sidst et kig ind i fremtiden. Der er også en "Kend fakta" på kapitlernes ene side og oftest en "Baggrund for debat" på den anden. Bagest tidslinje og fakta, ordliste, bogliste og stikord.

Ikke meget nyt i forhold til Kaare Østers Indien - et land i Sydasien, Indien i serien Lande i verden fra 2005 og David Cummings bog med samme titel fra 2001. Men et fint, kortfattet og opdateret supplement til disse.

En indbydende bog til unge på 12-15 år, der gerne vil have en præcis og lettilgængelig all-round viden om Indien. Anbefales til børne- og skolebibliotek.



Informationer og udgaver