Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Isadora & Dina - krigerprøven


Beskrivelse


Ved hjælp af en due og et godt samarbejde får Dina og Isadora befriet hinanden fra hvert deres fangenskab. Fra 8 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 28. apr. 2023

af

af

Lisbeth Thue Hansen

d. 28. apr. 2023

Ved hjælp af en due og et godt samarbejde får Dina og Isadora befriet hinanden fra hvert deres fangenskab. Fra 8 år.

"Krigerprøven" er første bog i serien om "Isadora og Dina". Prinsesse Isadora sidder fanget i et tårn omgivet af en drabelig drage. Den kommer dagligt til prinsessen og suger alle kræfter ud af hende. Hun venter forgæves på en prins, der skal befri hende fra dragen. Samtidig, i et andet kongerige, ikke langt derfra, holder en heks prinsesse Dina fanget i en aflåst grotte. Dina er handlekraftig og forsøger at slippe væk fra heksens hule, men en kodet lås gør det vanskeligt. Da en due tilfældigt lander hos Dina med et brev fra Isadora til hendes kommende redningsmand, finder de to prinsesser med tiden, ved brevudveksling og fælles hjælp, ud af at løse låsens kode, så Dina med sit sværd kan slå dragen ihjel og befri Isadora. "Krigerprøven" er i forlagets serie "Blå Læseklub" med lix 15.

En fantasyhistorie i et eventyrligt univers. Sproget er nutidig og dagligdags. Udover den letlæste brødteksts tydelige typografi, er brevudvekslingen sat med en anderledes typografi på tonet brevpapir. Teksten dominerer, bogens få farvede illustrationer viser tekstens handling. Omslaget viser de to prinsesser som veninder.

De to serier om "Krigerprinsessen" og "Drageherren" anbefales til samme aldersgruppe, fx KrigerlivDragens offer og Dragens offerDe to serier om "Krigerprinsessen" og "Drageherren" anbefales til samme aldersgruppe, fx Krigerliv og .


Børn & bøger

Årg. 78, nr. 4 (2025)

af

af

Agnes

Årg. 78, nr. 4 (2025)