Forfatteren har efterhånden skrevet en række bøger om lystfiskeri. Her er der 4 små hefter i et format til at tage i lommen. To af dem: Lystfiskeri - sådan kommer du i gang og Ørredfiskeri i strømvand - på naturmetoden, er for begyndere, mens Jerkbaitfiskeri efter gedde og Muddlers & poppers : lær at binde med hjortehår ligger i den viderekomne ende.
I Lystfiskeri - sådan kommer du i gang fortælles bredt om fiskeri både i fersk- og saltvand, fiskegrej og metoder. Ørredfiskeri i strømvand - på naturmetoden beskriver fiskeri i vandløb med naturligt agn såsom orm, insekter eller agnfisk. I Jerkbaitfiskeri - efter gedde, er emnet fiskeri efter gedder med de såkaldte jerkbait kunstagn. I Muddlers & poppers - lær at binde med hjortehår beskrives nogle typer af bundne flueagn, som der gives anvisning på, hvordan man selv binder og anvender ved fiskeri i ferskvand.
Hefterne er små, både i sidetal og format, men forfatteren skriver og fotograferer godt og formidler sin glæde ved fiskeri-hobbyen. Hovedemnerne i hefterne findes beskrevet både i generelle og specielle lystfiskerbøger, men i detaljerne kan man altid finde noget nyt.
Fire små hefter med velfortalte erfaringer og råd inden for udvalgte grene af lystfiskeriet.