Bøger / faglitteratur for børn

Jordskælv


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Om jordskælvsforskning, jordskælv og jordskælvsofre, illustreret med billeder af katastrofer gennem tiderne, med vægt på vor tids viden, der har skabt håb om, at mennesket kan forudsige og overleve jordskælv.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Martin Hjelmborg

d. 18. dec. 2018

En førsteklasses, opdateret bog om emnet i en meget brugervenlig udformning. Med hensyn til layout og målgruppe er bogen lig serien På rejse i universet, Lademann (bl.a. Mennesket i Rummet, DBuge 91/18). I de enkelte kapitler berettes dels om historiens store jordskælv, dels jorsskælvsforskningen fra oldtid til nutid. Ind imellem er der indskudt afsnit, hvor der vises detaljer fraberømte jordskælv med samtidige illustrationer samt instrumenter til måling af jordskælv gennem tiderne. Fotos og illustrationer i farver og sort/hvid af fin kvalitet understøtter tekstenfremragende, især i afsnittet om årsagerne til jordskælv. For alle interesserede fra 14 år og opad, både 'katastrofe-freaks' og 'seriøse' læsere. Bogen udfylder et hul i voksenlitteraturen, idetder bortset fra skolebøger kun er udkommet Jordskælv af Henry Jensen, 1963 på dansk. Indhold, billeder, bibliografi (kun på engelsk), stikordsregister.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Søren A. Sørensen (skole)

d. 18. dec. 2018

Som Vulkaner (91/18) i samme serie, er denne bog om jordskælv noget uklart disponeret og meget ordrig. Sproget er ofte noget svulstigt og sensationspræget, men læst med tålmodighed giver dengod besked og udførlige oplysninger om emnet. Bogen er opdelt i en række kapitler, der er brede skildringer af kendte jordskælv. Disse afsnit er efterfulgt af 'essays ', der indeholder detvidenskabelige stof, der er koncentreret om den seismiske forskning og den spænding, der opstår, når dybgrundens tektoniske plader støder eller gnider mod hinanden. Alle essays indeholderbilledstof, der skildrer store jordskælv eller tsunamier (flodbølger). De fleste billeder er af god kvalitet, mange er i farver, og der er gode og overskuelige plancher og diagrammer. Hovedvægten ide 6 kapitler er lagt på jordskælv i Alaska 1964 og langs Skt. Andreasforkastningen i Californien, samt på nogle store japanske jordskælv. Bagi findes en omfattende litteraturliste og etstikordsregister. Sproget er svært, og bogener på skolebiblioteket mest anvendelig til lærerudlån og til udlån til specielt interesserede større elever. Til yngre børn er f.eks. Holm Joensen:Jordskælvet 1981 eller Balsvig: Naturkatastrofer (1982) mere velegnede.



Informationer og udgaver