Bøger / skønlitteratur til børn / kalenderhistorier

Jul på slottet


Beskrivelse


Juleeventyr om et lille kongerige, som er i krig med nabolandet Montania. Prinsesse Miamajas kærlighed til jægeren Valentin, som i virkeligheden er en ægte prins, løser dog op for problemerne.

Indhold

Seneste udgave,

Nissens røde hue (Bag skyen den grå)(Martin Miehe-Renard)

Bagesang (Den gode gamle juletid)(Martin Miehe-Renard)

December-sang (Det' sørme det' sandt de'cember)(Fenrik)

Nissehopsa (Een - to - tre og hopsatrin)(Fenrik)

Madsang (Hvad kan få en nisse til at danse)(Martin Miehe-Renard)

Morgensang (Natten er mørk og alt for lang)(Martin Miehe-Renard)

Drillesangen (Nisser har en lille dille)(Fenrik)

Når anemoner blomstrer i december(Fenrik)

Drillesang (Når man er i nisselære)(Martin Miehe-Renard)

Julesang (Rundt om det smykkede træ vi vandrer)(Fenrik)

Alkymistsang (Runegræs paneret i et sneglespor)(Fenrik)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Lone Svanholm

d. 18. dec. 2018

Uden at have set 86-julekalenderen på skærmen er det sin sag at bedømme juleeventyret her uden at være uretfærdig. Jeg vil gøre mit bedste, men først skynde mig at sige, at alene virkerhistorien springende og forvirret, men den har mange sjove episoder, som jeg glæder mig til at se. Som bekendt foregår julekalenderen på Rosenholm; her bor kongen og prinsesse Miamaja med hof, ihavehuset Pirkentavl bor grev Rabsenfuchs og junker Juchs, falske fjender der vil røve kongens guld og magt; i et tårn bor nissefamilien, der spiller alle, men mest Rabsenfuchs, nogle puds. Tilslottet kommer jæger Valentin, der er forklædt prins fra naboriget. Der er mange intriger og forvekslingshistorier, én for hver dag. Alt ender i fryd og gammen, det bliver rigtig jul, kongen fårsit guld og beholder sit rige, Valentin og Miamaja får hinanden, og Rabsenfuchs får sin straf. Eventyr og komedie er blandet sammen med jul og nisser til en ret lovende juie-kalenderhistorie. Bogener i udstyr tiltalende medSvend Otto S' idylliske omslag forestillende Rosenholm i vinterstemning og mange s/h tegninger i rigtig "prinsesse-stil". Teksten er i to spalter. Til slut i bogennissernes sange med musik af Bodil Heister og tekst af Fenrik og bogens forf. og nogle få opskrifter på pynt og godter. Til højtlæsning fra fem-seks år, selvlæsning fra ni-ti år.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Lars Damm Jensen (skole)

d. 18. dec. 2018

Jul på slottet er baseret på TV's julekalender 1986, og historien indeholder alt, hvad jule-eventyrlystne børn kan begære. Her er en konge med sin dronning og prinsesse. Her er skurke ogforklædte helte, og bag alt står en nisseflok, der styrer det hele, så det alligevel bliver rigtig jul den 24. december, selv om det så meget sort ud dagen før. Historiens ramme er en fredsslutningmellem to lande, og for at den skal gå i orden kræves den tykke, madglade konges vægt i guld. Hvert af de 24 kapitler slutter selvfølgelig på et spændende sted og lægger op til næste dagsfortsættelse. Bag i bogen er trykt ti sange med noder. Disse er indlagt i TV-udgaven og berørt i bogen på passende steder. Endvidere forskellige forslag til aktiviteter - mad og juleklip - man kanfordrive tiden med, men de er nu illustreret med sort/hvide tegninger af Svend Otto S., og han formår som sædvanlig at fange historiens idé og stil og give den et ekstra løft. I skolebiblioteketkan Jul på slottet anvendes tiljuleoplæsning krydret med indlæring af de mange sange. Mest oplagt er anvendelse på 0.-5. klassetrin.


Kristeligt dagblad

d. 8. dec. 1986

af

af

Jens Andersen

d. 8. dec. 1986


Vestkysten

d. 5. dec. 1986

af

af

tine.

d. 5. dec. 1986


Information

d. 18. dec. 1986

af

af

Søren. Vinterberg

d. 18. dec. 1986


Dansk sang

årg 38, nr 4 (1986/87)

af

af

Ove Steen Smidt

årg 38, nr 4 (1986/87)


Berlingske tidende

d. 21. nov. 1991

af

af

Dorte Myhre

d. 21. nov. 1991