Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Kampen om Ithaka

Del 2 af Odysseus

Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Baseret på Homérs heltedigte Iliaden og Odysséen fortælles om Odysseus' liv fra han fødes, til hans deltagelse i slaget om Troja og om hjemkomsten til fødeøen, hvor mange ønsker at overtage både hans smukke kone og den politiske magt.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Britta Liboriussen

d. 18. dec. 2018

I forlagsserien Jaguarbøgerne udkommer nu 2 bøger, som på bagsiderne kaldes en gendigtning af Waden og Odysseen. Jeg vil imidlertid karakterisere dem som underholdningsromaner bygget overkendte episoder fra de klassiske værker. I en udmærket efterskrift bliver læseren da også gjort opmærksom på, at det er noget helt andet at læse Homer enten på græsk eller i en rigtig oversættelse.Det bliver også oplyst, at I. og O. er opbygget på en helt anden måde end den, der er valgt her, hvor læseren i en fortløbende prosaform følger helten Odysseus fra fødsel til død. Kendte episoderfra I. og O. er med, men bøgerne er yderst kortfattede, og det går ud over atmosfære og intensitet. Læseren får en ret spændende beretning om Odysseus, men ikke noget nærmere indtryk af trojanerneeller den store rolle de græske guder spiller. Sproget er nutidigt og letlæseligt. Stor, tydelig typografi. Letlæselig, ret spændende underholdning for børn fra ca. 10 år. Maden er genfortalt forbørn af Arne HerløvPetersen i Den trojanske krig, der er noget mere omfattende og atmosfærefyldt men sværere tilgængelig. Hvad angår Odysseen er Pontoppidans Odyssevs'rejserog eventyrheltanderledes spændende og engagerende. Villy Sørensens Den berømte Odysseus har også vigtige episoder fra Odysseen med.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Hans Radsted (skole)

d. 18. dec. 2018

Odysseus er igen blevet interessant og i dette to-bindsværk følger vi hans liv kronologisk fra fødsel til den sene alderdom. Det er gjort ved at blande afsnit fra Illiaden og Odysseen ogtilsætte lidt fra et skuespil om Ifigenia og lidt fri fantasi. Der er kommet en spændende og rimeligt overskuelig beretning ud af sammenstillingen og den vil givet kunne fange et nutidspublikum.Odysseus er jo en rigtig helt og hans oplevelser så voldsomme, blodige, romantiske og eventyrlige, som nogen kan ønske sig. Bøgerne er udstyret med sort/hvide illustrationer, de bedste udformet sommoderne efterligninger af græske vasedekorationer. Der er en efterskrift, som kort omtaler den historiske baggrund, Homer og forfatterens litterære friheder samt en fyldig ord- og navneliste, somyderligere støtte. Typografien er tydelig og overskuelig, men de særprægede navne og de indviklede forhold mennesker og guder imellem, gør alligevel teksten så svært tilgængelig, at brugergruppener fra ca. 14 år, selv omteksten i sig selv nok kan læses før.


Weekendavisen

d. 19. maj 1989

af

af

Henrik Neiiendam

d. 19. maj 1989


Politiken

d. 4. apr. 1989

af

af

John Chr Jørgensen

d. 4. apr. 1989