Bøger / skønlitteratur til børn / billedbøger

Kan du gætte, hvem jeg er?


Beskrivelse


Gæt hvilket dyr Charlie er. Han kan have mange forskellige farver, og de andre dyr prøver at gætte, hvem han er. Måske en mariehøne, et marsvin, en and eller en slange? Billedbog for 2-4-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 2. maj 2025

af

af

Dorthe Grønbæk

d. 2. maj 2025

Gæt hvilket dyr Charlie er. Han kan have mange forskellige farver, og de andre dyr prøver at gætte, hvem han er. Måske en mariehøne, et marsvin, en and eller en slange? Billedbog for 2-4-årige.

Det lille dyr Charlie kan skifte farve, og de andre dyr prøver at gætte, hvilket dyr han er. Måske er han en mariehøne, når han er rød, en and når han er gul, eller en undulat når han er blå. Til slut gætter kamæleonerne, hvilket dyr han er. Sidste opslag viser alle de farver, som Charlie har haft i historien, og læseren opfordres til at finde skjulte dyr, som gemmer sig i bogen.

Sød og farverig billedbog som introducerer de yngste læsere til både farver og dyreliv på en legende måde. Illustrationerne er et væld af klare farver, som passer godt til historien, og de dyr Charlie forvandler sig til. Den gentagende struktur med at gætte på, hvilket dyr Charlie er, giver en genkendelig forudsigelighed og rig mulighed for at gætte med. Bogen har kraftige papsider, og teksten er meget engagerende med gentagelser, udbrud og direkte tale.

Forfatteren har også udgivet to andre bøger om farver og med kamæleoner: Kan du finde lille kamæleon?Kamæleon ser farverLille hvide fisk og hans venner og Kamæleon ser farver. I Lille hvide fisk og hans venner er det en lille fisk, som lærer om tal og farverForfatteren har også udgivet to andre bøger om farver og med kamæleoner: Kan du finde lille kamæleon? og . I Lille hvide fisk og hans venner er det en lille fisk, som lærer om tal og farverForfatteren har også udgivet to andre bøger om farver og med kamæleoner: Kan du finde lille kamæleon? og Kamæleon ser farver. I er det en lille fisk, som lærer om tal og farver.